30. června 2014 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel podpoří ohrožený bankovní sektor v Bulharsku. Pošle 46 miliard

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise poskytne Bulharsku na žádost jeho vlády přístup k úvěrové lince v objemu 2,3 miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč), aby pomohla podpořit ohrožený bankovní systém této balkánské země.

Komise to oznámila v pondělí ráno poté, co se některé bulharské banky dostaly v minulých dnech pod tlak vkladatelů. Ten podle bulharských úřadů vyvolalo rozšiřování falešných informací ve snaze destabilizovat finanční systém země.

Komise podle agentury Reuters uvedla, že Sofia ji požádala o poskytnutí "nezbytné a přiměřené likvidity" pro bankovní systém, a výkonný orgán Evropské unie tuto žádost schválil. Komise přitom konstatovala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky ve srovnání s bankami v jiných zemích EU mají vysokou úroveň likvidity.

Hromadné výběry vkladů

Během posledního týdne se staly terčem hromadných výběrů vkladů dvě velké bulharské banky. Bulharská centrální banka v pátek uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém.

Hlavním cílem útoků se na konci minulého týdne stala třetí největší bulharská banka First Investment Bank. V předešlém týdnu útoky postihly bankovní čtyřku Corporate Commercial Bank (CCB), nad níž poté centrální banka převzala kontrolu a zastavila její aktivity.

Centrální banka ve snaze o uklidnění situace přislíbila, že využije všech svých prostředků k ochraně úspor obyvatelstva. Vyzvala také všechny státní úřady a politické strany, aby pomohly obnovit důvěru veřejnosti v bankovní systém. Bulharské úřady o víkendu zadržely pět lidí podezřelých z toho, že posílali e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz