Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel potrestal Microsoft. Za nesplněný slib zaplatí 14 miliard

Obrazovka sloužící k výběru internetového prohlížeče na operačním systému Windows. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrazovka sloužící k výběru internetového prohlížeče na operačním systému Windows. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská komise potrestala americkou softwarovou společnost Microsoft vysokou pokutou 561 milionů eur (14,3 miliardy korun) kvůli tomu, že neposkytla uživatelům požadovanou možnost výběru internetového prohlížeče v operačním systému Windows.

Evropská komise již loni v říjnu Microsoft obvinila, že nedodržoval slib, podle kterého měl evropským zákazníkům nabízet kromě svého prohlížeče Internet Explorer rovněž konkurenční produkty. Díky tomuto slibu se Microsoft v roce 2009 vyhnul pokutě od komise, která může činit až deset procent jeho ročních tržeb.

Podle komise Microsoft slib neplnil zhruba jeden a půl roku od února 2011 do července 2012. Microsoft tvrdí, že důvodem byly technické problémy a že již zavedl přísnější kontrolu, která by měla předejít opakování těchto potíží.

Microsoft již od Evropské komise dostal za různá porušení pravidel hospodářské soutěže pokuty za 1,6 miliardy eur (41 miliard korun miliard korun). Tentokrát mohla komise Microsoftu vyměřit pokutu až 7,3 miliardy dolarů (144 miliard korun), tedy deset procent příjmů z roku 2012.

Explorer v Evropě ztrácí

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Společnost ale zaznamenala pokles na evropském trhu internetových prohlížečů.

Její podíl se letos v lednu oproti roku 2008 snížil asi na polovičních 24 procent. Podle analýzy firmy StatCounter má prohlížeč Chrome od firmy Google podíl 39 procent a prohlížeč Mozilla 29 procent.

,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...