24. června 2011 12:41, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel proklepne ČEZ, je prý příliš dominantní

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

BRUSEL Evropská komise nejspíš příští týden zahájí vyšetřování českého energetického gigantu ČEZ kvůli zneužití dominantní pozice na trhu. S odvoláním na důvěryhodné zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Inspektoři komise již v sídle české firmy před téměř dvěma lety provedli razii. O možném vyšetřování ČEZ minulý týden informoval deník MF DNES. Podle něj se komise zajímá především o postup společnosti na velkoobchodním trhu s elektřinou.

ČEZ údajně mohl bránit vstupu konkurentům na trh. Pokud by Brusel získal důkazy pro svá tvrzení, může společnosti udělit pokutu v řádu až desítek miliard korun a nebo jí nařídit prodej části majetku.

"Komise zahájí vyšetřování do léta," řekl agentuře Reuters jeden ze dvou zdrojů obeznámených s postupy exekutivy EU. Druhý zdroj řekl, že výkonný orgán Evropské unie možná oznámí počátek vyšetřování již příští týden.

ČEZ si údajně u správce českých přenosových sítí ČEPS rezervoval tak velkou kapacitu pro připojení vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci získat povolení ČEPS na připojení.

JEDNÁNÍ ČEZ A CZECH COAL?

Tento postup vadil především těžební společnosti Pavla Tykače Czech Coal, která má projekt na výstavbu uhelné elektrárny v lokalitě severočeských Počerad.

Komise v roce 2009 provedla razii i u společnosti Energetický a průmyslový holding, která patří finanční skupině J&T. Podle zdrojů agentury Reuters ovšem tato firma nebude terčem nového vyšetřování.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.