5. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel rozšířil vyšetřování ČEZ kvůli nekalostem

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Evropská komise podezírá ČEZ z nezákonných praktik, kterými bránil konkurentům při vstupu na velkoobchodní trh s­ elektřinou. Brusel tak rozšířil rozsah svého vyšetřování, které má zjistit postavení skupiny na českém energetickém trhu.

Komise poslala nezávislým energetickým obchodníkům dotazníky se specifickými otázkami. „Komise má důvod se domnívat, že ČEZ mohl být jednostranně nebo ve spolupráci s ostatními podniky zapojen do řady obchodních praktik, které mohly vést k závažnému narušení hospodářské soutěže,“ uvádí dotazník, který mají LN k dispozici.

Pracovníci antimonopolního útvaru Evropské komise se chtějí zaměřit hlavně na období od ledna 2005 do prosince 2007, tedy na etapu, než se hlavním obchodním místem stala pražská energetická burza. Dotazy se však týkají i situace v ­následujících letech. Převzetí a vyplnění dotazníku potvrdili pro LN čtyři konkurenti skupiny ČEZ.

„Evropská komise zahájila formální antimonopolní řízení, aby vyšetřila, zda ČEZ zneužil svého dominantního postavení na českém trhu s elektřinou. Zejména tím, že by bránil vstupu konkurentů na trh,“ potvrdil mluvčí pražského zastoupení EK Martin Stašek.