27. září 2011 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel se bojí kartelu. Razie se týká i RWE Transgas

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise oznámila, že provedla neočekávané razie v plynárenských firmách kvůli možnému porušování pravidel hospodářské soutěže.

Vyšetřování se soustředí na dodávky plynu do zemí EU ve střední a východní Evropě. Zahrnuje rovněž českou plynárenskou společnost RWE Transgas, která je součástí německého energetického gigantu RWE.

Komise jména konkrétních států ani firem, v nichž se inspekce uskutečnily, jako obvykle při podobných akcích neuvedla. "Mohu potvrdit, že ve společnostech RWE AG, RWE Transgas a RWE Supply & Trading byly od rána inspekce Evropské komise," potvrdil nicméně agentuře Reuters mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

ČTĚTE TAKÉ:

Brusel se domnívá, že si firmy mohly trh "rozparcelovat" prostřednictvím dohod, které by mohly být v rozporu s unijním právem. Navíc se obává i toho, že si stanovovaly díky dohodám neúměrně vysoké ceny.

Komise v prohlášení rozeslaném novinářům napsala, že podobné razie jsou předběžným krokem při vyšetřování možných porušení pravidel volné hospodářské soutěže. To ale ještě neznamená, že kontrolované společnosti normy opravdu porušily. To se ukáže až během dalšího šetření. K jeho dokončení nemá komise žádné pevně stanované termíny.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!