Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel se vzteká: firmy vyzrály na emisní limity zelenými certifikáty

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | foto: Shutterstock

BRUSEL/PRAHA Evropská komise se rozhodla zarazit miliardový byznys, který se v posledních letech rozpoutal v oblasti snižování emisí skleníkových plynů v Číně i dalších asijských státech. Evropské energetické a průmyslové společnosti se totiž příliš snadno dostávají k dodatečným povolenkám a narušují tak podle Bruselu úsilí Unie o snižování emisí.

Evropská unie sice začala od roku 2005 omezovat celkovou výši emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů pomocí systému emisních povolenek, zároveň však velkým znečišťovatelům umožnila přístup k dodatečným povolenkám. Ty bylo možné získat díky investicím do snižování emisí v Asii, Africe a Latinské Americe.

Čtěte více:


Evropské průmyslové a energetické podniky našly řešení v podobě likvidace trifluormetanu (HFC-23), což je vedlejší produkt vznikající při výrobě chladicích plynů. Příspěvek této chemikálie ke globálnímu oteplování je údajně 11700krát vyšší než příspěvek stejného množství oxidu uhličitého.

Konec kliček, vyzvali lidovci
Každá zlikvidovaná tuna tohoto agresivního plynu tak vytváří značné množství zelených certifikátů, takzvaných CDM, kterými evropské podniky mohou doplnit omezený objem emisních povolenek.

Proti zneužívání zelených certifikátů před týdnem vyzvala nejsilnější poslanecká skupina v Evropském parlamentu, Evropská lidová strana. Již delší dobu pak machinace s certifikáty kritizuje ekologické sdružení CDM Watch. Zákaz obchodování s látkou trifluormetan má podle Evropské komise nastat ke konci roku 2012.

Jenže lidovečtí europoslanci odhadují, že do uvedeného data dosáhne objem tohoto byznysu pěti miliard eur, tedy zhruba 125 miliard korun. Likvidace trifluormetanu je poměrně snadná, u zobchodovaného množství údajně vychází jen na 80 milionů eur. Evropští lidovci proto volají po dřívějším datu ukončení byznysu s trifluormetanem.

Z této situace profitující společnosti se prozradily samy. Jak upozornilo sdružení Sandbag, pro zachování obchodů s touto chemikálií lobbovaly velké energetické koncerny, jako například E. ON, RWEa Enel, a také sdružení evropských ocelářů. Tyto skupiny požadovaly vzdálenější termín zákazu a volaly po "přijatelné délce přechodného období".

Na celkovém počtu vytvořených CDM kreditů se podle britské ekologické organizace Sandbag podílejí transakce s likvidací HFC-23, a to hlavně v Číně a Indii, již 60 procenty. Podobný byznys se v menším měřítku rozjel také v oblasti emisí oxidu dusného.

ČEZ na dotaz LN uvedl, že se do byznysu s emisními kredity za likvidaci trifluormetanu nezapojil. "Ne, nemáme žádný takový projekt. V tomto směru existovaly varovné signály již dříve, proto jsme se těmto projektům vyhýbali," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Největší český výrobce elektřiny se podle Kříže účastní pouze smysluplných projektů na snižování emisí v mimoevropských zemích. ČEZ formou nákupu zelených certifikátů podpořil například výstavbu větrných elektráren a elektráren na biomasu v Číně. Podle evropských pravidel smí do roku 2012 nakoupit až 21 milionů certifikátů CDM.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...