Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel se vzteká: firmy vyzrály na emisní limity zelenými certifikáty

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | foto: Shutterstock

BRUSEL/PRAHA Evropská komise se rozhodla zarazit miliardový byznys, který se v posledních letech rozpoutal v oblasti snižování emisí skleníkových plynů v Číně i dalších asijských státech. Evropské energetické a průmyslové společnosti se totiž příliš snadno dostávají k dodatečným povolenkám a narušují tak podle Bruselu úsilí Unie o snižování emisí.

Evropská unie sice začala od roku 2005 omezovat celkovou výši emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů pomocí systému emisních povolenek, zároveň však velkým znečišťovatelům umožnila přístup k dodatečným povolenkám. Ty bylo možné získat díky investicím do snižování emisí v Asii, Africe a Latinské Americe.

Čtěte více:


Evropské průmyslové a energetické podniky našly řešení v podobě likvidace trifluormetanu (HFC-23), což je vedlejší produkt vznikající při výrobě chladicích plynů. Příspěvek této chemikálie ke globálnímu oteplování je údajně 11700krát vyšší než příspěvek stejného množství oxidu uhličitého.

Konec kliček, vyzvali lidovci
Každá zlikvidovaná tuna tohoto agresivního plynu tak vytváří značné množství zelených certifikátů, takzvaných CDM, kterými evropské podniky mohou doplnit omezený objem emisních povolenek.

Proti zneužívání zelených certifikátů před týdnem vyzvala nejsilnější poslanecká skupina v Evropském parlamentu, Evropská lidová strana. Již delší dobu pak machinace s certifikáty kritizuje ekologické sdružení CDM Watch. Zákaz obchodování s látkou trifluormetan má podle Evropské komise nastat ke konci roku 2012.

Jenže lidovečtí europoslanci odhadují, že do uvedeného data dosáhne objem tohoto byznysu pěti miliard eur, tedy zhruba 125 miliard korun. Likvidace trifluormetanu je poměrně snadná, u zobchodovaného množství údajně vychází jen na 80 milionů eur. Evropští lidovci proto volají po dřívějším datu ukončení byznysu s trifluormetanem.

Z této situace profitující společnosti se prozradily samy. Jak upozornilo sdružení Sandbag, pro zachování obchodů s touto chemikálií lobbovaly velké energetické koncerny, jako například E. ON, RWEa Enel, a také sdružení evropských ocelářů. Tyto skupiny požadovaly vzdálenější termín zákazu a volaly po "přijatelné délce přechodného období".

Na celkovém počtu vytvořených CDM kreditů se podle britské ekologické organizace Sandbag podílejí transakce s likvidací HFC-23, a to hlavně v Číně a Indii, již 60 procenty. Podobný byznys se v menším měřítku rozjel také v oblasti emisí oxidu dusného.

ČEZ na dotaz LN uvedl, že se do byznysu s emisními kredity za likvidaci trifluormetanu nezapojil. "Ne, nemáme žádný takový projekt. V tomto směru existovaly varovné signály již dříve, proto jsme se těmto projektům vyhýbali," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Největší český výrobce elektřiny se podle Kříže účastní pouze smysluplných projektů na snižování emisí v mimoevropských zemích. ČEZ formou nákupu zelených certifikátů podpořil například výstavbu větrných elektráren a elektráren na biomasu v Číně. Podle evropských pravidel smí do roku 2012 nakoupit až 21 milionů certifikátů CDM.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!