4. prosince 2013 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel tvrdě potrestal banky. Za machinace zaplatí 50 miliard

Policejní razie v sídle německé Deutsche Bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní razie v sídle německé Deutsche Bank | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise vyměřila šesti evropským a americkým finančním společnostem rekordní celkovou pokutu 1,71 miliardy eur (46,9 miliardy korun) za manipulace s londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR.

Sankce dopadne na britskou Royal Bank of Scotland (RBS), americké Citigroup a JPMorgan, německou Deutsche Bank, francouzskou Société Générale a makléřskou firmu RP Martin, uvedl podle agentury Reuters odbor komise pro dohled nad hospodářskou soutěží.

Tučné pokuty

Od výkonného orgánu Evropské unie to jsou první tresty za manipulace se sazbami, od nichž se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur.

Americké a britské úřady již daly vysoké pokuty za manipulace se sazbou LIBOR pěti společnostem v úhrnné výši 3,7 miliardy dolarů (75 miliard korun).

Největší pokutu dostala Deutsche Bank, která bude muset zaplatit přes 725 milionů eur (téměř 20 miliard korun). Komise bude pokračovat ve vyšetřování francouzské Crédit Agricole, dále HSBC, JPMorgan a makléřské firmy ICAP. Britská Barclays a švýcarská UBS se pokutě vyhnuly za to, že komisi o těchto praktikách informovaly.

"Šokující na skandálech LIBOR a EURIBOR jsou nejen manipulace, které nyní řeší finanční regulační orgány po celém světě, ale také tajné dohody mezi bankami, které si mají vzájemně konkurovat," řekl k případu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Doposud nejvyšší pokutou 1,47 miliardy eur potrestala Evropská komise v antimonopolním případě koncem loňského roku skupinu sedmi podniků kvůli kartelu na poli katodových zářivek. Komise může podnikům v případě porušování pravidel hospodářské soutěže vyměřit pokutu až ve výši deseti procent jejich ročních tržeb. Ty se u velkých bank pohybují v řádu desítek miliard eur.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!