26. listopadu 2010 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel už má nový návrh rozpočtu, EU se možná vyhne obávanému provizoriu

Rozpočet Unie je v přebytku, Česko zaplatí Bruselu o 600 milionů méně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet Unie je v přebytku, Česko zaplatí Bruselu o 600 milionů méně | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise dnes schválila nový návrh rozpočtu pro příští rok. Ten Evropské unii dává naději, že se v příštím roce vyhne rozpočtovému provizoriu, které hrozí po nedávném krachu jednání mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU.

Nový rozpočet počítá s růstem výdajů o 2,9 procenta, což byl požadavek národních vlád, přestože poslanci původně usilovali o šestiprocentní růst.

Komise vypracovala nový návrh v rekordním čase, protože rozhovory zkrachovaly teprve 15. listopadu. Původně se očekávalo, že by se nový návrh rozpočtu mohl objevit až na jaře příštího roku.

EU se snaží mít rozpočet k 1.1.2011 hotový
"Je to nová příležitost dosáhnout dohody před koncem roku, aby Evropská unie měla rozpočet od 1.ledna 2011," uvedl šéf Evropské komise José Barroso v dopise šéfovi Evropského parlamentu Jerzymu Buzkovi a belgickému premiérovi Yvesu Letermovi, jehož země unii v současnosti předsedá.

Rozpočet se řítí do propasti, na místě Řecka budeme do 10 let

Europoslanci podle informací agentury již stanovili termín hlasování o rozpočtu na 15. prosince ve Štrasburku. Konečné rozhodnutí, zda se bude hlasovat, ale padne již 9. prosince. Do té doby se musí ovšem dohodnout členské státy s europoslanci.

Vše má své podmínky
Parlament si ovšem klade tři podmínky pro schválení rozpočtu, které některé země dosud odmítaly.

První z nich se týká uvolňování mimořádných rozpočtových výdajů. Druhou podmínkou je, aby Evropská komise předložila návrh, na jednáních o dlouhodobém unijním rozkterý by řešil otázku vlastních zdrojů unijního rozpočtu. Poslední podmínkou parlamentu je účast počtu pro léta 2014 až 2020, jehož návrh Evropská komise zveřejní v létě příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK