23. února 2012 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel zhoršil výhled české ekonomiky. Čeká nás stagnace

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise výrazně zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Zatímco ještě v listopadu počítala s růstem hrubého domácího produktu o 0,7 procenta, podle nové prognózy letos hospodářství čeká stagnace.

Výhled Bruselu je také horší než očekávání českého ministerstva financí, které na konci ledna předpovědělo růst o 0,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Výhledy komise snížila i celé EU, které bude podle ní v tomto roce stagnovat, i eurozóně, což je klíčové odbytiště české proexportně orientované ekonomiky. V jejím případě Brusel předvídá pro letošek propad o 0,3 procenta. Například Německo, které představuje zásadní oblast pro český vývoz, by si mělo udržet letos růst, a to o 0,6 procenta.

Komise podotkla, že data o spotřebitelské důvěře v Česku ukazují na pokles výdajů domácností na počátku letošního roku.

"Odráží to zhoršování podmínek na pracovním trhu a růstu mezd na úrovni centrální vlády," uvedla komise v jednostránkové analýze k ČR. Spotřebitelskou poptávku navíc zasáhne zvýšení DPH u potravin a vybraných služeb. U investic se očekává, že oživí až ve druhé polovině roku.

Inflace v loňském roce v České republice dosáhla 2,1 procenta a letos by podle prognózy měly vystoupat až na tři procenta.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz