6. prosince 2013 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: 2013 – slabý rok pro firmy

Rozpočet - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet - ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Letmý pohled na celkový přehled právě skončené výsledkové sezony na domácím akciovém trhu moc radosti neudělá. Z hlavních společností obchodovaných na Prime Marketu pražské burzy došlo téměř u všech k meziročnímu propadu tržeb. Výjimkou je společnost Fortuna, kde došlo k nárůstu celkově přijatých sázek o více než 20 %, a společnost Pegas, kde však došlo pouze k velmi mírnému zlepšení.

Přestože je tento pohled zjednodušený, lze tuto skutečnost označit za jeden z faktorů, proč je náš trh letos stále v minusu, což je ve výrazném kontrastu k výkonnosti vyspělých zahraničních trhů. Vývoj tržeb obchodovaných společností je však v souladu s celkovým stavem domácí ekonomiky, kdy za 3. čtvrtletí byl po revizi vykázán meziroční pokles HDP o 1,3 %. Ani očekávaná data ohledně tržeb za celý letošek na celkovém obrazu situace nic moc nemění.

Výraznějšího růstu za celý rok 2013 dosáhne pouze Fortuna (specifický sektor kurzového sázení) a Pegas, u kterého v závěru roku došlo k rozjetí nové výrobní linky v Egyptě. Zbývající firmy se budou zřejmě potýkat s poklesem tržeb. Nejvýraznější poklesy o dvouciferné hodnoty budou u společností NWR a CME, u zbývajících firem se bude jednat o mírnější zhoršení do 10 %.

Z pohledu hospodaření jednotlivých firem bude nutné rok 2013 hodnotit jako relativně slabý. Pro rok 2014 lze očekávat již ekonomické oživení v ČR, což by se mělo u kotovaných společností projevit v hospodaření pozitivně. Výrazné nárůsty tržeb a zlepšení ziskovosti přes celý trh však neočekávám, ale předpokládám, že meziročně silnějších výsledků bude oproti letošnímu roku rozhodně více.

David Brzek, makléř Fio banka