Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: ČEZ již podruhé neuhlídal výsledek

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Pokud by se uplatňovalo pravidlo třikrát a dost v případě korektnosti při zveřejňování hospodářských výsledků, zbýval by energetické společnosti ČEZ už pouze poslední pokus. V uplynulých dvou kvartálech se totiž data o hospodaření společnosti dostala mezi investory opakovaně dost nestandardním způsobem.

Na začátku května rozeslal tiskový mluvčí kvartální výsledky s několikadenním předstihem řádného termínu v příloze e-mailu společně s pozvánkou na tiskovou konferenci. Lidská chyba, stane se. Ale rozhodně by nemělo a nesmí u tak důležitých informací, jako jsou právě hospodářské výsledky, a navíc u tak významné společnosti, jakou ČEZ je.

Na začátku tohoto týdne pro změnu "vypátrali" údaje o hospodaření za 2Q předčasně redaktoři agentury Reuters, když se k číslům dostali díky nedostatečnému zabezpečení části vnitřního internetového systému firmy.

V podobných situacích to vždy vyvolává obavy z "insider tradingu", tedy využití neveřejných informací při obchodování s cennými papíry. Obavy jsou určitě namístě, ale domnívám se, že v těchto případech bylo riziko relativně malé.

Agentura Reuters získané údaje okamžitě zveřejnila na svých terminálech, takže všichni účastníci trhu měli informace v relativně shodný okamžik. Podobné to bylo i v prvním případě, kdy e-mail s výsledky směřoval na účastníky trhu v jeden okamžik. Obohatit se díky těmto chybám tedy moc nešlo.

Určitá ztráta však naopak zaznamenána byla, a to na dobré pověsti firmy samotné. Kvůli majoritnímu podílu státu, vysokému zastoupení akcií ve fondech, které občané vlastní, či kvůli přímému vlastnictví akcií nás tato chyba v podstatě může mrzet téměř všechny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...