22. srpna 2011 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: ČEZ již podruhé neuhlídal výsledek

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Pokud by se uplatňovalo pravidlo třikrát a dost v případě korektnosti při zveřejňování hospodářských výsledků, zbýval by energetické společnosti ČEZ už pouze poslední pokus. V uplynulých dvou kvartálech se totiž data o hospodaření společnosti dostala mezi investory opakovaně dost nestandardním způsobem.

Na začátku května rozeslal tiskový mluvčí kvartální výsledky s několikadenním předstihem řádného termínu v příloze e-mailu společně s pozvánkou na tiskovou konferenci. Lidská chyba, stane se. Ale rozhodně by nemělo a nesmí u tak důležitých informací, jako jsou právě hospodářské výsledky, a navíc u tak významné společnosti, jakou ČEZ je.

Na začátku tohoto týdne pro změnu "vypátrali" údaje o hospodaření za 2Q předčasně redaktoři agentury Reuters, když se k číslům dostali díky nedostatečnému zabezpečení části vnitřního internetového systému firmy.

V podobných situacích to vždy vyvolává obavy z "insider tradingu", tedy využití neveřejných informací při obchodování s cennými papíry. Obavy jsou určitě namístě, ale domnívám se, že v těchto případech bylo riziko relativně malé.

Agentura Reuters získané údaje okamžitě zveřejnila na svých terminálech, takže všichni účastníci trhu měli informace v relativně shodný okamžik. Podobné to bylo i v prvním případě, kdy e-mail s výsledky směřoval na účastníky trhu v jeden okamžik. Obohatit se díky těmto chybám tedy moc nešlo.

Určitá ztráta však naopak zaznamenána byla, a to na dobré pověsti firmy samotné. Kvůli majoritnímu podílu státu, vysokému zastoupení akcií ve fondech, které občané vlastní, či kvůli přímému vlastnictví akcií nás tato chyba v podstatě může mrzet téměř všechny.

David Brzek, makléř Fio banky

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – CNC STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč