Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: David porazil na burze Goliáše

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Výsledková sezona za třetí čtvrtletí na domácí burze je u konce. Přestože důležitou roli na trhu nadále hrála globální nálada v kontextu hledání řešení dluhové krize, přece jen byly výsledky podrobněji sledovány a o vývoji jednotlivých titulů rozhodovaly více než při reportu za druhý kvartál.

S nadsázkou lze říci, že David porazil Goliáše. Společnost KIT Digital s tržní kapitalizací necelých osm miliard korun patří k těm menším na parketu pražské burzy. Do objemů obchodů se drží pravidelně na samém chvostu. Firma se však konečně blýskla ziskem a v reakci na výsledky posílil kurz během několika dní téměř o 50 procent.

Společnost v poslední době silně expandovala, růst byl doprovázen výrazným navýšením tržeb, ale také vysokými náklady na akvizice. Konsolidace získaných společností ale začala přinášet první ovoce a KITD se přehoupla do kladných čísel. Výhled pro rok 2012 je rovněž pozitivní a investoři to ocenili.

Velké firmy jako ČEZ, NWR či banky naopak spíše zklamaly, když byly k vidění výrazné poklesy čistého zisku. Zde je nutné dodat, že na úrovni tržeb a provozní ziskovosti to zas tak špatné nebylo, na čistý zisk však měla podstatný vliv řada jednorázových položek.

U bank šlo o ztráty spojené s dluhopisy problematických zemí EU či odpisy souvisejícími s kontroverzní situací v Maďarsku. Hospodaření ČEZ negativně ovlivnilo kompletní zaúčtování prodeje německých dolů Mibrag, přecenění opce na akcie MOL či daně na emisní povolenky.

Předpokládám, že závěr roku bude po hospodářské stránce příznivější, jelikož řada jednorázových faktorů už nebude výsledky ovlivňovat a v mezikvartálním porovnání se dočkáme celkově vyšších zisků.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč