5. září 2011 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Globální sentiment a české akcie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zda se společnostem po hospodářské stránce daří, či nedaří, to je to, oč by tu mělo běžet… V dnešním globálním světě to však na burzách už zase tolik v určitých fázích neplatí, a tak česká výsledková sezona byla prakticky zatlačena do pozadí.

Pražská burza se během ní vyvíjela zcela podle globálního sentimentu. Ten nebyl v průběhu srpna rozhodně nejlepší, když eskalovalo napětí kolem evropské dluhové krize a čím dál více se spekulovalo o možnosti návratu americké ekonomiky do recese.

V tomto sentimentu index PX během srpna ztratil téměř 11 % a nikoho moc (bohužel) při místy až panických výprodejích nezajímalo, jak si domácí firmy v uplynulém kvartále vedly a co očekávají v období následujícím.

V rámci výsledkové sezony jsme byli rovněž svědky opakovaného "úniku" dat o hospodaření ČEZ, částečný problém s dřívějším zveřejněním dat nastal i u Unipetrolu.

A jak si vlastně spadové tituly ve 2. čtvrtletí po hospodářské stránce vedly? Na úrovni tržeb byl výsledek souhrnně velmi dobrý, když většina společností dokázala v meziročním porovnání tento ukazatel vylepšit. S absolutní ziskovostí to bylo už mírně horší, svoji roli sehrály však i jednorázové faktory.

NWR loni zaúčtovalo zisk z prodeje NWR Energy, a srovnávací základna byla tudíž vysoká, Komerční banka letos odepsala část svých investic v Řecku.

U ČEZ za poklesem ziskovosti stály kromě nižších prodejních cen elektrické energie nově zavedené daně na emisní povolenky a solární elektrárny. Na začátku školního roku bych sumárně řekl "2-", ale rozhodně ne o 20 % méně, o kolik až se naše burza v průběhu srpna propadala. Aspoň se dalo levněji nakoupit, díky globální sentimente!

David Brzek, makléř Fio banky