14. listopadu 2011 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Investiční příběh roku 2012

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

S koncem roku se blíží období, kdy se většinou rekapituluje výkonnost jednotlivých tříd aktiv na trhu za daný rok, v rámci nich se následně vyzdvihují ty nejlepší a zároveň se upozorňuje na to, kterým propadákům se bylo lépe vyhnout (zpětně to už nic moc neřeší).

Zároveň je to období, kdy se začínají hledat investiční příběhy pro rok následující. Přestože strategické investování rozhodně nezavrhuji, je potřeba při této činnosti vzít v potaz, že trh se v posledních letech podstatných způsobem změnil.

Domnívám se tedy, že není nezbytně nutné hledat ten potenciálně top nejvýnosnější investiční příběh, kterého se v následujícím roce můžeme dočkat. Řekl bych, že je aktuálně výhodnější si na top příležitost počkat v kontextu podmínek a konkrétní situace na trhu a následně se ji pokusit využít.

Stejně tak jako většina investičních příběhů stanovených pro rok 2011 vzala s letními výprodeji za své, tak stejným způsobem to může dopadnout v roce následujícím.

Z mého pohledu bylo v letošním roce top příležitostí právě využití letních výprodejů k postupnému navyšování pozic a následná rychlá realizace zisků až v desítkách procent (hlavní trh pražské burzy propadl za poslední rok o víc než pětinu, některé tituly však ztratily mnohem výraznější podíl hodnoty).

Toto si však nešlo stanovit na začátku roku, na to musel investor aktivně reagovat v daný okamžik. Nezkoušejme tedy nuceně investiční příběhy vymýšlet a hledat dopředu, ale nechme, ať si jednou pro změnu ony najdou nás.

David Brzek, makléř Fio banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.