6. února 2012 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Leden za námi. Co přinese únor?

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Přestože to po prvních dvou lednových týdnech příliš nevypadalo, pražská burza nakonec zažila velmi úspěšný start do nového roku. Index PX posílil o 6,61% – jedná se o nejlepší začátek roku za posledních deset let.

Z počátku roku se však zdálo, že bude pokračovat trend z minulého roku. Přes optimismus na západních trzích naše domácí burza v úvodu ledna ztrácela. Zlom přinesl vývoj v bankovním sektoru, který má v tuzemském indexu výrazné zastoupení. Mnohými zatracovaná Erste Group předvedla ve druhé polovině ledna spanilou jízdu a posílila o více než 20 %.

Lepší výhled pro rumunskou dceru, bezproblémové splacení části státní podpory či naděje na mírnější regulatorní podmínky u přeprodaného titulu rychle zapůsobily. Dvouciferný zisk si připsala i Komerční banka.

Trochu stranou zůstaly defenzivní tituly – premianti loňského roku Philip Morris, ČEZ a Telefónica. Potvrzuje se tak fakt, že investoři se v úvodu roku zaměřují především na tituly, které se nacházejí na relativně nižších úrovních po předchozích propadech.

Nepředpokládám, že takto silné tempo růstu se udrží i v průběhu února. Kromě situace v Evropě budou investoři pečlivě sledovat výsledkovou sezonu, která v Praze začíná příští týden. Velmi dobré výsledky za 4. čtvrtletí očekávám u energetické společnosti ČEZ, naopak zklamáním budou nejspíše výsledky Unipetrolu.

Vedení již naznačilo výrazné ztráty kvůli jednorázovým odpisům, provozní výkonnost bude rovněž slabá. Pod drobnohled se zajisté dostanou výhledy jednotlivých společností pro rok 2012. Výhled na zlepšení hospodaření očekávám minimálně u ČEZ a Komerční banky.

David Brzek, makléř Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz