4. ledna 2013 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Loňský rok byl příznivý

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Přes pokračující ekonomickopolitickou nejistotu byl uplynulý rok 2012 pro investory na akciových trzích velmi příznivý.

Americké akcie reprezentované širším indexem S&P 500 posílily nejvíce za poslední tři roky, stejná statistika platí i pro panevropský index STOXX Europe 600. Německé akcie si připsaly dokonce nejlepší výkonnost za posledních devět let.

Jaký bude rok 2013 a na jaké regiony se zaměřit? Přes nezpochybnitelné problémy americké ekonomiky bude podle mého názoru situace v USA z obecného pohledu v porovnání s Evropou nadále lepší a považuji za rozumné pro rok 2013 mírně nadvážit akciové investice v USA oproti těm v Evropě.

Období zpomalování ekonomického růstu v Číně se chýlí ke konci a tamní trh by po období výraznějších poklesů měl tuto skutečnost rovněž reflektovat. Přelom roku již přinesl růstovou korekci, ale i na těchto úrovních mi přijde tamní trh zajímavý, když na svá střednědobá maxima ztrácí stále téměř 50 %.

V případě investic do čínského trhu bych upřednostňoval investice prostřednictvím indexových ETF, které kopírují vývoj celého trhu či určitého segmentu před investicí do individuálních titulů. Jako další region se zajímavým potenciálem bych viděl Brazílii.

Tamní ekonomicemohou pomoci výrazné investice do infrastruktury, které částečně souvisejí s konáním významných sportovních akcí. I v tomto případě se domnívám, že je vhodnější nákup indexového ETF, které více diverzifikuje riziko.

David Brzek, makléř Fio banka