6. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Mini flash crash

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

V burzovních dějinách bude den 6. 5. 2010 navždy zapsán jako tzv. Flash crash. Den, kdy hlavní americké akcie zažily dramatický intraday propad až v desítkách procent.

Přestože vyšetřovatelé své závěry již zveřejnili, tak se nebojím napsat, že za stále ne zcela jasných okolností v průběhu toho dne propadnul klasický index Dow Jones o více jak 9%.

Středeční obchodování na Wall Street tento den připomnělo. Rozsah nebyl tak výrazného charakteru, ale za „mini flash crash“ tuto událost označit můžeme.
 A tak jako před dvěma roky do toho bylo namočeno technické selhání.

Knight Capital, jeden z největším market-makerů na burze v New Yorku, přiznal technické problémy, které výrazným způsobem ovlivnily vývoj na téměř 150 emisích. Technické problémy způsobily na začátku obchodování výrazné pohyby jednotlivých akcií při zvýšeném objemu a volatilitě.

Nešlo se pouze o propady, ale docházelo i k dramatickým růstům až ve stovkách procent. V burzovním světě je technika nezastupitelná, překotný rozvoj by však neměl jít na úkor bezpečnosti.

David Brzek, makléř Fio banka

Najdete na Lidovky.cz