Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: O čem rozhodují výsledky firem

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dobré hospodářské výsledky a překonání očekávání analytiků nemusí na burze zas až tolik znamenat a jedná se o trochu zúžený pohled na možný budoucí pohyb akcií.

O krátkodobém vývoji rozhoduje řada dalších faktorů, jako je celkový sentiment, výhled společnosti nebo dílčí události spojené s daným titulem. Přesto je statistika porovnávající očekávání analytiků a reálných výsledků poměrně bedlivě sledována, a to především na trzích v USA.

Podle statistiky agentury Bloomberg v USA reportovalo své výsledky za 3. kvartál již více než 450 firem ze širšího indexu S&P500 a téměř 72 procent společností dosáhlo lepších výsledků. Příslušný index od začátku výsledkové sezony posílil o přibližně 5 procent.

V tomto případě by statistika s vývojem trhu seděla, ale nesmíme zapomínat, že do vývoje výrazným způsobem zasáhl FED se svým rozhodnutím o druhém kole kvantitativního uvolňování, což bylo podle mého názoru pro trhy v krátkodobém horizontu výraznějším impulzem než samotné výsledky. A jaká je situace na našem trhu?

V Praze již mají odreportovány prakticky všechny hlavní společnosti s vyšší váhou v indexu PX, z pohledu celkového počtu emisí ve SPAD jsme lehce za polovinou. Kromě pojišťovací skupiny VIG všechny společnosti na úrovni čistého zisku překonaly medián očekávání trhu.

Index PX od začátku výsledkové sezony však oslabil o téměř 2 procenta. Ukazuje se tedy, že zásahy státu v oblasti energetiky a reformní kroky v Maďarsku jsou aktuálně pro vývoj ČEZ a Erste Bank podstatně důležitější než reportované výsledky. Přece jen výsledky jsou data o minulosti a investory zajímá především budoucnost.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...