21. února 2011 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Pražská burza obchoduje déle

Burza dnes trhala rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza dnes trhala rekordy | foto: Shutterstock

Investoři na pražské burze mohou již téměř tři týdny využívat prodloužených obchodních hodin. Po zavedení aukčního režimu na konci každého burzovního dne se jedná o další novinku. Harmonogram burzovního dne byl prodloužen o 20 minut a obchody lze aktuálně uzavírat až do 16.20.

Konec závěrečné aukce se posunul na 16.27. Kromě částečného sladění s ostatními trhy v Evropě byl jedním z hlavích důvodů k této změně umožnit investorům více reagovat na vývoj na trzích v USA.

Za oceánem jsou totiž ve čtyři hodiny našeho času poměrně často zveřejňovány důležité ukazatele. Retailoví investoři obchodující na české burze RM-SYSTÉM jsou na toto zvyklí, jelikož tento trh má standardně otevřeno do 17 hodin. Z mého pohledu možná až dost opožděně k prodloužení přistoupila i pražská burza.

Aktuálně by tedy již nemělo tak často docházet k nepříjemným situacím, kdy po výrazném pohybu v zámoří po čtvrté hodině nešlo na vývoj již ten den reagovat a stejně tak druhý den ráno, když došlo k otevření "gapem", jelikož k posunu kotací došlo ještě před otevřením trhu.

Prodloužením obchodování by tak mělo docházet k určitému vyhlazování vývoje a částečné eliminaci skokových změn na openu. Přestože se obchodování prodloužilo pouze o 20 minut, týká se to exponovaného úseku, a tudíž by se to mělo projevit i na stále skomírajících objemech obchodů.

První týdny to sice zatím nepotvrzují, když první týden s novinkou byl dokonce z pohledu objemu obchodů tím nejslabším v letošním roce, ale domnívám se, že se situace bude postupně zlepšovat. Investoři si na novinku zatím postupně zvykají, ale z mého pohledu se jedná rozhodně o krok správným směrem.

David Brzek, makléř Fio banka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!