9. ledna 2012 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Symbolika posledního týdne

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

Závěr roku se na pražské burze nesl ve znamení nízké aktivity a malých zobchodovaných objemů. Index PX dokázal v posledním týdnu roku 2011 posílit o 1,39 procenta, čímž však pouze kosmeticky upravil výraznou celoroční ztrátu ve výši téměř 26 procent.

I při této malé aktivitě lze ve výsledcích akciových trhů posledního týdne i celého roku 2011 vysledovat určitou symboliku. Přes výrazný pokles trhu se na celoroční bázi dokázaly udržet v kladných číslech defenzivní tituly. Akcie tabákové firmy Philip Morris si připsaly nečekaně silných 23 procent.

S mírně kladnou (při zohlednění vyplacené dividendy dokonce s výrazněji kladnou) výkonností zakončily rok rovněž akcie Telefóniky a ČEZ. Naprosto stejné pořadí, co se týká výkonnosti, bylo i v posledním týdnu loňského roku, přestože na trhu panovala spíše pozitivní nálada a defenzivní tituly by tak v čele růstu primárně být neměly.

Koncern Philip Morris v závěru roku na týdenní bázi posílil o téměř šest procent a zavíral na více jak pětiletých maximech. Na pomyslném druhém a třetím místě skončily akcie Telefóniky (plus 2,4 procenta) a ČEZ (plus 2,2 procenta).

Aby té symboliky nebylo málo, tak nejztrátovějším titulem z domácího trhu za celý rok 2011 byly akcie mediální firmy CME následované Erste bank. Úplně stejně tomu bylo i v posledním týdnu, když akcie CME oslabily o 1,3 procenta a nepatrně ztratila i Erste Bank.

Co by znamenala obdobná symbolika pro letošní rok? V prvních dnech nového roku se dařilo nejvíce NWR a CME, ztrátový byl naopak loňský premiant Philip Morris. Máme za sebou sice jen pár obchodních dnů, ale nedivil bych se, kdyby se seznam vítězů a poražených koncem letošního roku velmi podobal právě tomu z prvních dnů.

David Brzek, makléř Fio banky