27. června 2011 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Telefónica láká investory

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Akcie telekomunikační firmy Telefónica ČR na pražské burze v posledních dnech pokračují v pozvolném růstu a dostaly se již nad hodnotu 430 Kč.

S kurzovým posunem přes 13 procent od začátku roku patří titul na domácím trhu k nejlepším a výrazně překonává výkonnost indexu PX, který se pohybuje kolem nuly. Aktuální hodnoty jsou nejvyšší za posledních 10 měsíců, když došlo ke smazání celého propadu po výplatě dividendy z loňského září.

Pohyb z posledních dní opět začíná více přitahovat pozornost investorů. Je titul dlouhodobě zajímavý?Při dlouhodobém horizontu je dobré brát v úvahu alespoň 5 let. Pokud se podíváme zpět na začátek roku 2006, tak Telefónica od té doby na dividendách vyplatila 235 korun na akcii a dosáhla výkonnosti přibližně 3,5 procenta p. a.

Absolutní výnos přes 20 procent v periodě, kdy probíhala jedna z největších novodobých ekonomických krizí, je rozhodně dobrým výsledkem.

Silná rozvaha, stabilní cash flow, vysoký podíl na trhu. To jsou parametry, které zajistily společnosti dobrou výkonnost i v extrémně složitém období. Je pravda, že za posledních 5 let najdeme na domácím trhu i tituly s lepší výkonností, když ČEZ a Komerční banka zaznamenaly zhodnocení kolem 8 procent p. a. V případě energetického koncernu ČEZ byl titulu výraznou oporou dramatický vývoj na energetickém trhu, u Komerční banky se zas nedá moc hovořit o dlouhodobé stabilitě, když bankovní titul v období krize ztrácel desítky procent. Je pravda, že období nejlepší prosperity má Telefónica již nejspíš za sebou, nadále si však bude udržovat velmi dobré postavení na trhu a pro konzervativní dlouhodobé investory je to dle mého názoru stále dobrou volbou. Například včera rostly na pražské burze pouze akcie telekomunikačního operátora Telefónica a petrochemického Unipetrolu.

DAVID BRZEK, makléř Fio banka