17. října 2011 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Výsledková sezona v USA začala

Na Wall Street v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Wall Street v New Yorku | foto: ČTK

V průběhu minulého týdne reportoval své výsledky za 3Q hliníkářský gigant Alcoa, čímž oficiálně v USA odstartovala výsledková sezona. Alcoa je tradičně prvním titulem z báze indexu Dow Jones, který své výsledky zveřejňuje.

Podle výsledků Alcoy investoři vždy částečně predikují, jakým způsobem dopadne celá výsledková sezona. Společnost totiž díky své široké působnosti může indikovat situaci i v jiných ekonomických sektorech. Zisk společnosti byl sice meziročně lepší, ale zdaleka nenaplnil očekávání trhu.

Slabá výkonnost byla dosažena především v Evropě, když tamní firmy výrazně krátily objednávky. Akcie první den po zveřejnění v reakci na výsledky oslabily o téměř tři procenta. Tato situace by primárně indikovala celkově slabou výsledkovou sezonu.

Nemyslím si však, že tomu tak tentokrát bude, a domnívám se, že celkové vyznění bude odlišné než u Alcoy. Trh očekává u širšího indexu S&P 500 růst ziskovosti o relativně slabých 14 procent. Jedná se o nejnižší hodnotu za několik posledních kvartálů.

Odhady byly výrazně stlačeny v obavách o dopady probíhající dluhové krize na reálnou ekonomiku. Obavy o opětovný návrat do recese však nejsou namístě a poslední makroekonomická data to spíše potvrzují.

Překvapivě dobře dopadl index aktivity ISM za srpen jak v průmyslu, tak ve službách, dobrý byl i index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a v neposlední řadě obchodní řetězce reportovaly vyšší růst tržeb než v předchozích dvou měsících.

Tyto faktory nejsou v odhadech dle mého názoru plně zohledněny a relativně dobré hospodaření v srpnu by mohlo pomoci k lepším výsledkům, které podle mého názoru budou celkově překonávat odhady trhu.

David Brzek, makléř Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!