28. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Yahoo dělá akcionářům radost

Yahoo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yahoo | foto: ČTK

Hospodaření a výhledy velkých technologických firem z aktuálně probíhající výsledkové sezóny v USA zatím moc radosti investorům neudělaly. Výjimkou je z mého pohledu společnost Yahoo. Výsledky za třetí kvartál byly prvním reportem, co vedení převzala Marissa Mayerová, bývalá dlouholetá manažerka konkurenční společnosti Google.

Mayerová krátce po svém nástupu akcionáře částečně vylekala, když oznámila revizi plánu ohledně naložení s finančními prostředky z prodeje podílu v čínské společnosti Alibaba. Výrazná změna se však nakonec nekonala a původní plán návratu kapitálu akcionářům byl potvrzen. V rámci prezentace výsledků bylo potvrzeno, že vedení považuje zpětný odkup za atraktivní a monitoruje další způsoby, jak kapitál akcionářům vrátit. Společnost aktuálně drží v hotovosti přes 7,5 miliard dolarů a o víc jak polovinu této částky jde.

Zpět k výsledkům samotným, které měly slušnou strukturu. Tržby vzrostly jak na mezikvartální, tak meziroční bázi. Dobrého výsledků bylo dosaženo především u příjmů spojených s vyhledáváním. Celkový zisk vyskočil na rekordních 3,1 mld. USD, po očištění o prodej podílu ve firmě Alibaba dosáhl zisk 35 centů na akcii při očekávání trhu ve výši 26 centů. Akcie reagovala na výsledky růstem o téměř 6 procent.

Dobrý první kvartál pro Mayerovou, jen tak dál. Domnívám se, že s plánovanou větší koncentrací na mobilní segment, zpětným odkupem a dalším zhodnocováním asijských aktivit se otvírá prostor pro výraznější růst kurzu akcií nad hranici 16,50 dolaru, která byla v posledním roce horní úrovní pásma, v kterém se kurz pohyboval.

David Brzek, makléř Fio banka