20. září 2010 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Za co mohou bratři Lehmanové?

Lehman Brothers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lehman Brothers | foto: Reprofoto

Henry Lehman, Emanuel Lehman, Mayer Lehman. Tato jména sama o sobě asi většině lidí nic moc neřeknou. Když se však použije spojení Lehman Brothers, začne nejspíš svítat i těm, kteří se o ekonomické dění zas až tolik nezajímají. Tři židovští bratři emigrovali do USA z Německa a v roce 1850 založili firmu, která se v začátcích orientovala na obchodování s bavlnou.

Časem se firma rozrostla v jednu z největších investičních bank na světě a v roce 2007 byla časopisem Fortune vyhlášena nejobdivovanější investiční firmou. Pouhý rok poté však vyhlásila bankrot a následné zřetězení událostí vedlo k největší poválečné ekonomické krizi.

Datum bankrotu, 15. 9. 2008, bude zapsáno v ekonomických učebnicích a firma Lehman Brothers bude zvýrazněna černým písmem. V mysli široké veřejnosti zůstane jedním z viníků krize a jméno Lehman bude spojováno s největším firemním bankrotem v dějinách USA. Avšak neoprávněně.

Pokud to vezmeme čistě z pohledu rodiny původních zakladatelů. Výraznější stopa rodiny Lehmanů ve firmě totiž končí v roce 1969, kdy zemřel Robert Lehman, vnuk jednoho ze tří zakladatelů. V následujících letech se firma dostala pod křídla American Express, následně se opět osamostatnila, tentokrát však do rukou investorů.

Daleko důležitějším jménem v celé kauze je Richard S. Fuld, dlouholetý šéf, pod jehož vedením dosáhla banka v devadesátých letech řady úspěchů. Na druhou stranu to byl on, kdo v závěrečné fázi nezvládl aktivity banky a přivedl ji k bankrotu. Historie z pohledu širší veřejnosti však takovéto detaily nerozlišuje a několika generacím úspěšných bankéřů z rodiny Lehmanů již negativní punc zůstane.

David Brzek, makléř Fio banky