3. srpna 2009 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bublina na trhu s byty praskla, developerům nepomáhají ani slevy

Poptávka po nových bytech se stále ani zdaleka nepřibližuje úrovni z minulých let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poptávka po nových bytech se stále ani zdaleka nepřibližuje úrovni z minulých let. | foto: Shutterstock

PRAHA Poptávka po nových bytech se stále ani zdaleka nepřibližuje úrovni z minulých let. Realitní firmy se tak nadále snaží rozhýbat zájem kupujících a současně pokořit konkurenci nejrůznějšími slevami a bonusy.

Například Central Group vyhlásil na léto plošné slevy na všechny byty a domy ve výši deseti procent. Slevy Finepu u některých bytů nabízených do pátku v akční nabídce přesáhly dva miliony korun.

Společnost Ekospol zase nabízí v některých projektech slevu přesahující 600.000 korun. Zároveň přesvědčuje, že když kupující najde v Praze srovnatelný byt za nižší cenu, cenu dorovná a ještě mu navrch sleví dalších 50.000 korun. Skanska Reality zase láká na poukázku na vybavení bytu v hodnotě 30.000 korun pro každého, kdo si u ní už koupil byt a sežene firmě dalšího kupce.

Vyhlášené slevy se ale v mnoha případech netýkají všech bytů, v řadě případů jsou nabídky omezené časově nebo také druhem obchodu. Například desetiprocentní slevu společnosti Central Group dostane kupující v případě rozestavěných bytů jen tehdy, když cenu uhradí z vlastních zdrojů do 30 dnů od podpisu smlouvy.

V posledních letech se podle expertky z ČSÚ vyskytla v Česku dvě období, kdy neměl růst cen bytů daleko k takzvané cenové bublině. První výrazný růst kupních cen se uskutečnil před vstupem do EU v letech 2002-2003. V každém z těchto roků vzrostly ceny bydlení o více než pětinu. Druhé období cenového boomu lze vymezit roky 2007 a 2008. V roce 2007 byty zdražily téměř o třetinu, o rok později to bylo kolem 18 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!