Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Buď zachováte místa, nebo vás znárodníme, hrozí Hollande Mittalovi

Françoise Hollande EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Françoise Hollande EU | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident François Hollande vyzval indického šéfa globální ocelářské skupiny ArcelorMittal Lakšmího Mittala, aby zachoval ohrožená pracovní místa v severofrancouzské ocelárně Florange. Pohrozil, že vláda by mohla v opačném případě zestátnit celý tento závod.

Hollande na úterní schůzce Mittalovi podle britského deníku Financial Times oznámil, že je nutné zabránit zrušení 629 míst ohrožených navrhovaným uzavřením dvou vysokých pecí ve Florange. Před setkáním prezident novinářům řekl, že položí na stůl možnost dočasného zestátnění celého závodu v případě, že ArcelorMittal bude na plánu trvat.

Večerní schůzka následovala poté, co Mittalovu společnost ostře napadl krajně levicový ministr pro reindustrializaci Arnaud Montebourg. Ten obvinil skupinu z toho, že lže, nerespektuje Francii a neplní sliby, které dala vládě v roce 2006, kdy indická Mittal Steel převzala evropskou skupinu Arcelor. Montebourg naznačil, že ArcelorMittal už není ve Francii vítán.

ČTĚTE TAKÉ:

ArcelorMittal, který vlastní i největší hutní podnik v České republice, dříve uvedl, že dvě vysoké pece ve Florange bude muset zavřít, a dal vládě čas na nalezení jejich kupce do této soboty.

Vláda ale tvrdí, že pece jsou životaschopné jen ve spojení s celým závodem, a chce, aby v případě uzavření pecí předal Mittal státu celou ocelárnu ve Florange, aby pro ni mohla najít kupce.

ArcelorMittal to odmítl s tím, že závod ve Florange, který zahrnuje i válcovnu oceli a další provozy, je klíčový pro zbytek francouzských operací skupiny. ArcelorMittal zaměstnává ve Francii asi 20 000 lidí.

Pojďte do Londýna, lákají Britové

Spor obnovil obavy investorů z nepřátelství socialistické Hollandeovy vlády k byznysu. Starosta Londýna Boris Johnson v úterý na návštěvě Indie zesměšňoval snahu Paříže diktovat podnikatelům, co mají dělat, a vyzval tamní investory, aby šli do Británie.

ČTĚTE TAKÉ:

"Po demarši pana Montebourga nečekejte, až vás tam začnou pronásledovat sansculoti, kteří ovládli pařížskou vládu," řekl Johnson na setkání s indickými podnikateli v Dillí v narážce na militantní pařížskou chudinu za Velké francouzské revoluce.

"Nečekejte, až vás režim pana Hollandea naloží do popravčí káry. Pojďte do Londýna," dodal Johnson, známý svými provokativními vyjádřeními.

Propouštění kvůli ekologii

Britská vláda vzala minulý týden na vědomí, že indická ocelářská skupina Tata Steel, která v roce 2008 koupila britsko-nizozemskou společnost Corus, rozhodla zrušit v Anglii a Walesu 900 pracovních míst a uzavřít 12 provozů.

Tata Steel chce omezit ztráty z evropských operací, na nichž se podepisují zejména vysoké náklady na energii v důsledku rozsáhlé podpory obnovitelných zdrojů a tlaku na omezování emisí.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!