18. června 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bude odchod Británie rána pro české firmy? Ekonomika zpomalí, varují analytici

Vlajka Velké Británie a Evropské unie na Gibraltaru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Velké Británie a Evropské unie na Gibraltaru | foto: Reuters

PRAHA Na české firmy může mít odchod Velké Británie z Evropské unie psychologický dopad. Podle ekonomů může proto růst tuzemského hrubého domácího produktu zpomalit až o procento.

Případné vystoupení Velké Británie z evropských unijních struktur by na české firmy dopadlo hlavně v podobě ztrát způsobených psychologickým tlakem a obavami. A to spíš než jako přímé ztráty třeba z prudkých kurzových výkyvů.

Samotná nejistota, co by se stalo s obchodními vztahy ostrovního království s hlavními partnery v EU, vyvolává u tuzemských podnikatelů obavy o budoucnost, které mohou zpomalit ekonomiku.

Obchod mezi Velkou Británií a ČR

Samotná nejistota, co by se stalo s obchodními vztahy ostrovního království s hlavními partnery v EU, vyvolává u tuzemských podnikatelů obavy o budoucnost, které mohou zpomalit ekonomiku.

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše může nejistota vést k zeslabení dynamiky růstu Česka o 0,3 až 0,4 procentního bodu. Samotné přímé obchodní dopady brexitu, tedy propad vývozů do Británie, by pak dosáhly snížení do 0,2 procentního bodu.

„Celkově by pak byl český růst o 0,5 až 0,6 procentního bodu nižší oproti základnímu scénáři. Je to ale spíš černý scénář, ve kterém by musela výrazněji vzrůst averze k riziku napříč EU a ohrozit tak investiční aktivitu,“ říká Bureš. „Je ale třeba si uvědomit, že jakékoliv odhady ekonomických dopadů brexitu zůstávají alchymií. Odhadnout, jak velký by byl skutečný nárůst napětí a nejistoty, je velice těžké,“ dodává.

Hlavní rána přes Německo

Ještě příkřejší je ve svém odhadu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. „Přímý dopad na českou ekonomiku přes přímé vývozy do Británie by z růstu ukrojil asi 0,2 procentního bodu,“ uvádí.

Nepřímý dopad by ale přišel přes eurozónu a především Německo. „Pokud se sníží růst u našich sousedů o půl procentního bodu, sníží se růst české ekonomiky přibližně o 0,6 procentního bodu. Očekáváme, že by bez brexitu česká ekonomika rostla okolo tří procent a v případě brexitu potom asi dvě procenta,“ odhaduje Navrátil.

Firmy se bojí především dopadu na německo-britský obchod i podle šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka.

„Hlavní je psychologický problém. Německo je pro nás naprosto klíčové, jde tam asi 30 procent našeho exportu a je bez jakýchkoliv pochyb, že část z toho je vázána na reexporty i do Velké Británie. Pokud by mělo dojít k poklesu obchodu, tak by se to mohlo dotknout i nás. Bavíme se tu o automobilovém průmyslu, dopravních prostředcích a strojírenství, což jsou naše nejsilnější vývozní artikly,“ říká Havlíček.

Index LN právě teď ve vybraných trafikách.

Například podle Petra Zahradníka, poradce prezidenta Hospodářské komory ČR, by brexit měl na tuzemské podniky nerovnoměrný dopad.

„Domnívám se, že Británie nebude nemístně bránit exportům z EU do Británie. Mnohé z nich jsou pro Británii nezbytné, neboť tato země patří k zemím s nejnižším podílem zpracovatelského průmyslu a pro zajištění poptávky v zemi není jiná možnost, než produkty dovézt,“ říká.

Za citlivější a rizikovější by ale považoval reakci EU vůči britskému dovozu do Unie. „Tam bych viděl daleko větší problém, neboť status Británie bude v tu chvíli na úrovni nižší než předkandidátské a podmínky bude třeba vyjednat znova,“ dodává.

Bez strachu z libry

Firmy se naopak příliš neobávají měnových výkyvů libry. Poučeny kurzovými intervencemi České národní banky z roku 2013 se totiž začaly kurzově zajišťovat. Podle bank, ale i firem samotných nedochází v tomto směru k nějaké výraznější změně chování.

„Žádná panika není rozhodně na místě. Libru zajišťujeme úplně stejně jako dnes dolar či euro. Rozhodně se v tuto chvíli nezajišťujeme proti pohybu kurzu libry z důvodu potenciálního brexitu,“ říká například Pavla Břečková, ředitelka pro zahraniční obchod a strategii firmy Audacio, která se zabývá specializovanou výrobou technologicky náročných dílů pro autoprůmysl a strojírenství.

Dalším měnovým faktorem je i to, že firmy i v případě obchodu s Británií platí v eurech. „Taková praxe je obvyklá v případě větších a velkých firem a je často upřednostňována právě britskými partnery. Euroizace obchodních vztahů britských firem s těmi z jiných zemí EU je obvyklá praxe a je daleko častější než obchodování vypořádané v librách,“ potvrzuje ekonom Zahradník.

Kurz není problém ani podle Jiřího Tupého, obchodního ředitele společnosti Technistone, která se zabývá výrobou tvrzeného kamene, který se pak používá například při vzniku kuchyňských desek.

„Británie je pro nás z obchodního hlediska důležitá. Míří tam kolem deseti procent našeho exportu. Kurzy máme zahedgeované, pokud by ale země vystoupila z celní unie, tak zde naše výrobky podraží, což by mohlo vést k menšímu prodeji,“ říká Tupý.

Firma by se tak dostala do nevýhodného postavení vůči neevropským dovozcům kamene. „Bude záležet na tom, jak se k tomu postavíme my a jakým způsobem to budeme absorbovat, například snížením marží,“ dodává.

Analogicky by k podobnému vývoji mohlo dojít i v dalších sektorech. Záležet ale bude hlavně na tom, jaké si případně Británie vyjedná podmínky během dvouletého přechodného období.

Škoda Auto: Připravujeme se na všechny možnosti

Brexit by přitom mohl být nepříjemný i pro největší tuzemskou automobilku Škoda Auto. Ta jen loni na ostrovy vyvezla 75 tisíc vozů, což je asi sedm procent z jejích celkových prodejů.

„Vývoj celospolečenské diskuse ve Spojeném království pečlivě sledujeme a průběžně vyhodnocujeme tak, abychom byli připraveni na různé scénáře dalšího vývoje. Společnost Škoda Auto však jednoznačně podporuje setrvání Spojeného království v Evropské unii,“ říká mluvčí automobilky Tomáš Kubík. Jak dodává, vzhledem ke složitosti celé situace lze konkrétní dopady nyní jen těžko předvídat.

Komentář k brexitu prorektora Univerzity Karlovy a ředitele Ústavu světových dějin FF UK Martina Kováře si přečtěte v aktuálním vydání magazínu Index LN, který je právě teď ve vybraných trafikách.

Najdete na Lidovky.cz