23. dubna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bude odsouzen za krach Islandu? Bývalý premiér čeká na verdikt

Geir Haarde, bývalý premiér Islandu, u soudu v Reykjavíku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geir Haarde, bývalý premiér Islandu, u soudu v Reykjavíku | foto: Reuters

REYKJAVÍK Zvláštní islandský soudní tribunál rozhodne, zda bývalý premiér Geir Haarde nese podíl na zhroucení finančního systému v zemi v roce 2008. Haarde, jenž vinu odmítá, je podle portálu rte.ie jediným politikem na světě, který se zodpovídá z této celosvětové hospodářské krize. Hrozí mu až dva roky ve vězení.

"Doufám, že ho uvězní, protože to potřebujeme," citoval server rte.ie 66letého islandského aktivistu Hördura Torfasona, který stál v čele protivládních demonstrací. Z islandské společnosti totiž stále nevyprchala zloba a zklamání z toho, že doposud nebyl souzen žádný bankéř. Policie nicméně řadu lidí vyšetřuje a rovněž padlo několik obvinění.

ČTĚTE TAKÉ:

Haardeho soudí Landsdómur, což je zvláštní tribunál určený výhradně pro procesy se členy vlády. Je to vůbec poprvé v historii této ostrovní země, co Landsdómur proces vede.

Haarde se cítí nevinen

Haarde opakovaně označoval obvinění za směšná a prohlásil, že má svědomí čisté. Vinu za krizi podle něj nesou banky, zatímco vláda se snažila hospodářským potížím zabránit.

Haarde, jenž stál v čele této severské země v letech 2006 až 2009, se stal nelichotivým symbolem islandského ekonomického krachu. Po krizi v roce 2008 se zhroutily hlavní banky, řada Islanďanů přišla o práci, o úspory i o bydlení a hodnota islandské koruny se hluboce propadla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz