10. února 2011 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Bude to tunel,' varují v klipu analytici před vládní reformou důchodů

Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora v klipu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora v klipu |

PRAHA Analytici společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora v parafrázi loňského předvolebního spotu "Přemluv bábu", v němž herci Martha Issová a Jiří Mádl vyzývali mladé Čechy k podpoře pravice, varují před povinným převodem části důchodového pojištění ze státního systému do soukromých fondů.

"Nechceme se v důchodu pást," uvedl Pikora v tiskové zprávě ke klipu, který je na serveru Youtube.com a v němž se Šichtařovou účinkují.

"Dneska si povíme něco o tom, jak se staví tunely," říká v úvodu spotu Šichtařová s tím, že Češi jsou národ tunelářů. Ten největší je prý podle autorů klipu ovšem teprve čeká. Předtím je údajně ovšem potřeba lidi přesvědčit, že tunel je nutný, jinak nebude na důchody a stát zkrachuje.

"Postaví se kvůli tomu nějaká chytrá a nezávislá komise, která to spočítá na 200 let dopředu," říká Šichtařová. Naráží tím na poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvanou Bezděkovu komisi, která loni navrhla, aby šla část odvodu na sociální pojištění místo do státního systému na individuální účty do penzijních fondů. Průměrný výnos penzijního fondu v letech 2000 až 2009 přitom byl 0,3 procenta, varuje klip.

Jeho autoři také předvádějí modelový pár po 40 letech spoření povinných odvodů do fondů, který žije v nedostatku. Stěžuje si, že fond investoval do řeckých dluhopisů. Reforma je podle autorů klipu potřebná, lidé by ovšem neměli být jako ovce.

Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová v klipu proti důchodové reformě.

"Nad důchodovou reformou se přestalo seriózně přemýšlet a rozpracovávají se už pouze scénáře vycházející z předpokladu povinného pojištění u soukromých penzijních fondů," uvedl Pikora v tiskové zprávě.

Co když se ovšem podle něj jednou zjistí, že důchodová reforma skončila fiaskem století? Dost možná si pak veřejnost bude opět stěžovat, že ji nikdo předem nevaroval, uvádí. Současná diskuse podle Pikory a Šichtařové není diskusí, "je to podle nás jen soustředěný tlak a přesvědčování".

"Povinné fondové řešení nepovažujeme za správné," píší Pikora a Šichtařová. Vidí prý řadu rizik, o kterých se otevřeně příliš nemluví. Navrhovaná řešení se podle nich až moc podobají těm, která se ve světě nepovedla.

Změny, kterými prochází finanční trh v posledních letech, umožňují, aby se do portfolia fondů dostala extrémně riziková aktiva. "V některých zemích s nízkou politickou a podnikatelskou kulturou mohou navíc fondy svádět i k vytunelování," uvádějí autoři klipu v tiskové zprávě.

Vládní priorita
Důchodová reforma patří mezi priority současné vlády. Podstatná část vládní koalice se vyslovila pro to, že by měla vycházet z první varianty navrhované Bezděkovou komisí. Ta mimo jiné počítala s povinným převodem části sociálního pojistného na individuální účty do penzijních společností. V současnosti se jedná o její konečné podobě.

"Největší oříšek je povinný a nepovinný opt-out (vyvedení části pojistného ze státního systému na individuální účty)," řekl ČTK poslanec Michal Babák (VV) o průběhu jednání. Shoda v současnosti panuje v otázce způsobu, jakým se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu a také valorizace důchodu.

Lidovky.cz