Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvar končí v USA spolupráci se svým konkurentem Anheuser-Busch

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar ukončí k 6. červenci obchodní spolupráci s pivovarnickým koncernem Anheuser-Busch Inbev. ABI zajišťoval od ledna 2007 na základě smlouvy o výhradním obchodním zastoupení na území USA import, distribuci a marketing prémiového světlého ležáku z Budějovického Budvaru, který se v severní Americe prodává pod značkou Czechvar.

Novým importérem se stane společnost United States Beverage (USB). Řekl to mluvčí Budvaru Petr Samec. "Náš partner bohužel zásadním způsobem neplnil obchodní cíle, kterých měl podle smlouvy dosahovat," vysvětlila ukončení spolupráce prodejní manažerka Budějovického Budvaru pro Severní Ameriku Vlasta Kociánová.

V roce 2011 splnil ABI prodejní cíl, k němuž se zavázal ve smlouvě, pouze ze 30 procent. "Nesplněním objemu prodeje došlo k závažnému porušení smlouvy, které nás v lednu 2012 vedlo k rozhodnutí o ukončení spolupráce s ABI.

ČTĚTE TAKÉ.

Tento týden vyprší šestiměsíční výpovědní lhůta a distribuci Czechvaru v USA od 7. července převezme náš nový importér," dodala Kociánová. Novým importérem se stane společnost United States Beverage (USB). Je to společnost zaměřená na vývoz a marketing superprémiových a takzvaných "craft beer" značek do USA, sídlí ve Stamfordu v Connecticutu. "Ve společnosti United States Beverage pracuje tým špičkových odborníků.

Anheuser-Busch InBev

Firma Anheuser-Busch InBev je největším výrobcem piva na světě. S českobudějovickým Budvarem vede řadu soudních sporů. Oba pivovary bojují více než sto let o značku Budweiser a její různé obměny. Většina sporů je z nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

Očekáváme, že v příštím roce prodáme v USA kolem 9000 hektolitrů Czechvaru a věříme, že se prodej bude dynamicky zvyšovat i v dalších letech," uzavřela Kociánová. USB podle ní disponuje silnou distribuční sítí po celém území USA.

Smlouva uzavřená s ABI v roce 2007 byla podle Samce v souladu s tehdejší strategií ABI, který chtěl využít dynamicky rostoucí poptávku po importovaných pivech v USA. S cílem stát se největším importérem prémiových a superprémiových značek do USA vytvořil ABI specializovanou obchodní divizi. V roce 2006 hledal ABI do svého portfolia český superprémiový ležák a značka Czechvar splňovala jeho představy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Budějovický Budvar nabídku ABI k obchodní spolupráci přijal, protože prostřednictvím této smlouvy se mu otvírala historická příležitost k využití největší distribuční sítě v USA a v důsledku i k zásadnímu navýšení exportu do USA. Smlouva se týkala pouze obchodní spolupráce v USA a nijak neovlivnila spory o značku Budweiser v ostatních zemích.

Po změně vlastníka (ovládnutí skupinou InBev) v roce 2008 se ve společnosti ABI změnila obchodní koncepce a poklesl její zájem o dovoz importovaných značek do USA, ABI získal pro Severní Ameriku široké portfolio značek původní skupiny InBev.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...