27. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budeme Rusy dál dráždit a můžeme rovnou zavřít, lamentují cestovky

Žena míjí nápis na zdi simferopolského domu říkající "Rusové jdou! - Odpor". Výsledky nedělního referenda děsí především etnické Ukrajince a krymské Tatary žijící na tomto poloostrově.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena míjí nápis na zdi simferopolského domu říkající "Rusové jdou! - Odpor". Výsledky nedělního referenda děsí především etnické Ukrajince a krymské Tatary žijící na tomto poloostrově. | foto: ČTK

PRAHA Ruští turisté ztrácejí zájem o Česko, důvodem je hlavně propad kurzu rublu. Situaci podle Asociace cestovních kanceláří ještě zhoršují vyjádření některých českých politiků na adresu Ruska. Rezervace u některých cestovních kanceláří zaměřených na příjezdovou turistiku se meziročně snížily o osm až 22 procent.

"Základní problém je devalvace rublu. Jestli klesne kurz rublu o 20 procent, začínají naše touroperátory a hotely tlačit do snižování cen. Druhý problém, který cítíme, je počáteční přístup některých představitelů Česka ve vyjadřování k Rusku," uvedl předseda asociace Viliam Sivek.

Ruský trh je na podobná vyjádření citlivý. Podle asociace ruská média píší o tom, jak se k nim Evropa chová, a zveličují situaci. Problémy příjezdovému cestovnímu ruchu prý způsobily některá vyjádření tuzemských politiků.

"Když se podíváte na výroky ministra zahraniční v počátku (ukrajinské) krize, tak byly velmi agresivní a byly takové, že když je ruské noviny otiskly, tak ta reakce byla pro nás velmi negativní," uvedl mluvčí asociace Jan Papež.

ČTĚTE TAKÉ:

Sivek také varoval před možným zpřísněním vízové politiky vůči Rusku v rámci zvažovaných sankcí. "Pakliže bychom měli zpřísnit vízovou politiku, tak se obávám, že řada incomingových kanceláří a hotelů by mohla zavřít," dodal. Evropské země jsou odkázány na turismus z Ruska. Rusů loni vyjelo do Evropy 19 milionů. Například ve Španělsku tvoří 32 procent turistů.

"S ohledem na slabý rubl nyní registrujeme snížení poptávky v Karlových Varech a zvýšení poptávky po cenově dostupnějším ubytování v Praze," dodal ředitel incomingové agentury EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára.

Snížení zájmu ruské klientely už zaznamenaly některé karlovarské hotely. Některým klesly objednávky až o 20 procent. Klienti z Ruska a rusky mluvících zemí jsou ale podle provozovatelů lázeňských hotelů stabilní a do Karlových Varů se často opakovaně vrací.

Na cestujících z Ruska je závislé i karlovarské letiště. Podle obchodního manažera Radka Zábranského se ale ještě pokles zájmu na počtu cestujících neprojevil: "Je to také tím, že ruští klienti mají většinou objednané zájezdy měsíce dopředu. Pokud se tedy nějaký pokles projeví, bude to až za několik měsíců."

Reklama v Rusku

Příjezdovou turistiku z Ruska chce podpořit ministerstvo pro místní rozvoj marketingovou kampaní. Jen televizní spoty ve čtyřech zemích včetně Ruska, vyjdou na 42 milionů korun, 36 milionů z toho pokryjí fondy EU.

Do Česka přijelo loni rekordních 7,3 milionu zahraničních turistů, z toho bylo 759 tisíc Rusů. Ti patří mezi zahraniční návštěvníky, kteří v ČR nejvíc utrácí. Podle asociace v ČR turisté z Ruska stráví v průměru pět dní a jejich denní útrata dosahuje zhruba 4000 korun.

Historicky nejvyšší byly loni i příjmy ze zahraničního cestovního ruchu, připsaly mírný růst o 0,1 procenta na 138 miliard korun. 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz