Diskuse k článku: Zálohované PET láhve. Kdy se jich dočkáme a kdo je proti?

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 49
  • Poslední: 11.2. 2019 5:33
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
E. Jank. 5.2.2019 11:19

"Spotřebitelé dle našich průzkumů mají od zavedení záloh na PET láhve převážně mylná očekávání,“ pravil pan Duba.

Mě by jako spotřebitele s mylným očekáváním zajímalo, v čem konkrétním mé mylné očekávání spočívá ...

J. Strakoš 11.2.2019 5:33

Těch očekávání může být několik, třeba: Zaplatí to jenom výrobci, promítne se to jen na ceně nápojů, výrazně ubude odhozeného odpadu

Uplnej Vypatlanec 3.2.2019 11:13

proti zaloham nic nemam, ale jestli to budu muset kvuliva jedinecnymu carovymu kodu (jak jsem nekde cetl) vracet v prodejne, kde jsem koupil, tak to bude fakt vynalez

M. Peleška 28.1.2019 23:43

Stačí se zajet podívat do Německa , kde běžně zálohy na plastové lahve fungují! To zase máme "objevovat" a "zavádět" něco, co vedle v Německu běžně "pracuje"! To je stejné jako se vším, také německé "žrádlo" je daleko kvalitnější a nejenom pro lidi! Jezdím celkem pravidelně do Německa na nákupy a tam třeba dnes kupuji i "žrádlo" pro "britského" kocourka, kterého mám velice rád! Je zajímavé, když kocourkovi dám "žrádlo" od stejné značky a balení, které ale koupím zde v Česku, tak se na mně vyčítavě dívá a syčí, co mu dávám do misky za "blaf"! Za to když to stejné koupím v Německu, jenom se vrhne na misku, až mu ouška kmitají a mistička je vylízaná na to tata!! Dělají z nás tady blbce a krmí nás různými podřadnými potravinami! Kocourek těžko umí německy, aby si přečetl, odkud "kapsička" pochází! Je to trapné a smutné zjištění zároveň!

Uplnej Vypatlanec 3.2.2019 11:09

zalohujou nejen plastaovy flasky, ale treba i hlinikovy plechovky

E. Jank. 5.2.2019 11:29

Já své čtyři modré "briťáčky" krmím suchými keksíky od Puriny. Jen semtam jim na zpestření podám játrovku nebo sýr, taky jim nechám líznout si šlehačky nebo vanilkové zmrzliny. Je toho pro každého tak co by se na nehet malíčku vešlo.

Líznou třikrát, pětkrát a se zavrněním odběhnou jinam a víc je to nezajímá, potvory líný, zmlsaný. Ale po celý den si mohou na sešlápnutí pedálku nechat kapat vodu z kohoutku. Ráno na ni stojí v koupelně frontu, jak by celou noc proflámovali ...

:-D

Š. Hašek 26.1.2019 20:17

Jsem proti,

protože si umím představit tu náročnost vrátit neporušenou flašku, to pucování ve fabrice, .......

Pamatuji si, že jsem hodně dlouho vzdoroval a kupoval Matonku ve skle. Marně. Byly pryč, moderno.

Dneska šlapu na PETky a poctivě je třídím. Obávám se zároveň, že intoš, který neumí ani sešlápnout karton dvoulitrovou baňku, teď hlasoval, že budeme někam nosit celý ty flašky .......

M. Pechar 6.2.2019 17:42

Já PETky nešlapu, ale kroutím. Po zkroucení nemá tendenci se narovnávat a je menší než sešlapaná.

M. Mikulec 22.1.2019 18:35

Tady se vtlouklo lidem do hlav, ze plasty jsou recyklovatelne. Takových vhodných je minimum. Recyklovane plasty jsou samozřejmě horší kvality než puvodni,použity v potravinářském průmyslu mohou byt i nebezpečnější.

Š. Hašek 26.1.2019 20:19

Je to marné.

Nakonec i sádlo je jed a palmový olej superpotravina. Vyslechnuto.

J. Šrámek 22.1.2019 10:29

Starší generace si možná pamatuje,že kdysi v každém domě,musely být sudy(nádoby) na sběr surovin.Kovy,papír,hadry a kosti.Chodily kontroly z úřadu.Tak i dnes starší lidé nosí odpad tříděný,kdežto ti méně letí to hází do jednoho pytle,přece nejsou blbí,že.Občas se objevují zprávy,jak ze starých plastů se dělají užitečné věci.Ale proč jsou u nás dražší,jak ty ,,neekologické"?Srovnávat se se sousedními státy je věc ošidná.Tam třeba může zemědělec prodávat svoje výrobky tzv.,,ze dvora" rovnou zájemcům.U nás to nelze pro plno příkazů a zákazů.Začalo se prodávat mléko v automatech,prý čerstvé,rovnou nadojené.Sice se tak nechová,ale proč je dražší,jak to krabicové?Když tam nejsou žádné vedlejší náklady.Atd.atd.

M. Pechar 25.1.2019 1:32

„Starší generace si možná pamatuje,že kdysi v každém domě,musely být sudy(nádoby) na sběr surovin.Kovy,papír,hadry a kosti.Chodily kontroly z úřadu.“

Jsem ročník 68 a v životě jsme v domě něco takového neměli, jakož nepamatuji, že by kdy nějaká podobná kontrola chodila. O které „starší generaci“ píšete?

E. Jank. 5.2.2019 11:32

Pán píše o mé generaci, neboť si to z přelomu padesátek a šedesátek pamatuji.

A v každé třídě byl sběrový referent. Nejslavnější z nich se jmenoval Hujer. Ten byl schopný zvážit, zapsat a dát se odměnit i za lokomotivu, jak všeobecně známo.

:-D

M. Pechar 6.2.2019 1:06

Tak to jo, takhle starší generace opravdu nejsem. ;-) Váš věk jsem nezaregistroval, ale protože už jako 50letý nejsem mladší generací, byť si starý nepřipadám, někam jsem se zkusil zařadit.

Nepamatuji sice, zda jsme měli ve třídě sběrového referenta (ale možné to je), nicméně lístečky ze sběrny se i v mém dětství nosily a lecjak se to hujerovalo, to zase ano.

---

Ještě k tomu mléku a proč je dražší jak to krabicové – žádné mléko (ani to z marketů) bych nesrovnával s trvanlivým krabičákem – jednak je takové mléko hodně zmrzačené, „druhak“ hádám na snahu řetězců zaplatit dodavatelům co nejméně.

I tak byl (alespoň v Praze, kde žiji a kde jsem to reflektoval) obrovský tlak proti mlékomatům; navlékli to (podle mě velmi podle a lživě) na hygienu a zdravotní nebezpečí... až je z Prahy téměř vyštípali. V současnosti jsou, pokud vím, v Praze jen dva mlékomaty, a to jeden na Zličíně a druhý v Suchdole. Nepamatuji se už, za kolik jsem u nich mléko koupil (někdy před půlrokem), ale pokud nesrovnávám

M. Pechar 6.2.2019 17:44

... ale pokud nesrovnávám cenu s trvanlivým krabičákem (v akci i za 10 Kč), cena „točeného“ nijak nevybočovala.

M. Prokop 22.1.2019 10:16

Proti jsem třeba já. Další zelený nesmysl.

K. Novák 22.1.2019 10:51

Máte pravdu. Lépe by bylo se vrátit k vratným skleněným obalům.

V. Kotas 22.1.2019 12:07

U některých nápojů ano.

M. Mikulec 22.1.2019 18:31

U piva to funguje dokonale.

H. Smetanová 22.1.2019 9:28

V Německu to funguje řadu let. Láhve se vkládají do "šrotovacího" kontejneru v běžných obchodech a a stejně jako u nás vyjede blok s počtem a částkou. Aby se nestali odpadištěm Evropy a vykuků, evidovány jsou pouze láhve prodané v Německu - dle čárového kódu. Lahev může být i lehce pomačkaná, ale hlavně musí být čitelný kód. A jakpak dobře to funguje......S lahvemi nemusíte jezdit nikam extra a kontejner je rozemele, takže v prodejně nezabere ani moc prostoru. Kdo to nezná, ani si ho nevšimne.

J. Moravec 22.1.2019 9:38

Presne tak. V Cesku jsem uz kolikrat zazil, ze z auta prede mnou vyletela pouzita PETka z okna do skarpy. Lidi jsou dobytek. V Nemecku takove veci nevidam. Ted ale nevim zda to je jen diky zaloham, nebo chovanim. Asi oboji.

V. Hošek 22.1.2019 15:10

Již jste si dala láhev s pitím zchladit, víte jak potom vypadá čárový kód - nečitelně, tzn., že jsem potrestán za to, že mám rád chlazený nápoj. Už Vám láhev zmokla nebo se jinak dostala do styku s vodou, opět ztráta zálohy.

Čirý PET je desetkrát hodnotnější než barevný, no když to pomelete co asi vznikne, něco mnohem méně kvalitnějšího. Kolik asi stojí ty šrotovače a to všechno zaplatí zákazník.

Takové "turecké hospodaření" považujete za správné?

Jak asi dopadne obal, který automat neveme, já předpokládám, že na tom veřejném prostranství kvůli, kterému ta šaráda vzniká.

V. Kolman 26.1.2019 13:23

Pane Hošku, nejsou všechny etikety na PETkách papírové. Čím dál, tím víc jsou používány plastové etikety. Těm je "šumafuk", jestli se orosí, nebo zmoknou.

Ostatní vámi uváděná fakta jsou na další (a nejspíš i delší) diskusi.

V. Hošek 28.1.2019 9:32

S tím orosením to byl jen příklad, pokud nakupujete, tak si všimněte kolik čárových kódů je nečitelných a běžný provoz toto číslo znásobí. Prosazovatelé dokonce s tímto kalkulují a tyto náklady započítávají do provozního zisku.

Je to připravený byznys pro výrobce výkupních automatů, je to další hladová zeď zosnovaná sociálními inženýry.

P. Svoboda 22.1.2019 9:06

Tak to je hruza...

V. Kříž 22.1.2019 9:00

takže 82 % lidí si myslí, že pro ně bude výhodnější schraňovat doma v podstatě neporušené plastové lahve a pak s tou haldou běžet do obchodu, než je při odchodu do zaměstnání sešlápnuté hodit do kontejneru u domu? Navíc jsou i náklady na výkup. Pokud je ten průzkum pravdivý - a já o tom silně pochybuji - nemůžou mě už nikdy překvapit výsledky voleb

J. Moravec 22.1.2019 9:22

To, ze na hrade sedi moralni krypl a ve Strakovce StBak a podvodnik, muzeme pricitat nasi hloupe spodine. Mozna ze ve velkych mestech se vyplati odvazet kontejnery s plastem do tridiren. Ale na vesnicich? Pochybuji ze se vyplati to vozit 100km a vic. Obchody jsou zasobovany zbozim a nazpatek jezdi prazdne. Tak ten svoz nic nestoji. A maly dotaz. Zalohovane sklo od piva take vyhazujete?

O. Dei 22.1.2019 12:54

Jenže zalohované pivní lahve se užívaj znovu celé. Zálohování lahví podle mě nepovede k žádnému užitku. To by je musel někdo homogenizovat. Příklad s vesnicí je obzvláště dost zajímavý, když si vezmete že místo kontejneru by buďto lidé z vesnic museli jezdit do většího města, nebo by v městě musel být speciálně upravený výkup.

J. Moravec 22.1.2019 13:06

Panovi se nelibilo skladovani lahvi a noseni do kramu. Tak jsem se ptal jestli u sklenenych ma stejny problem. Vracet se budou tam, kde se prodavaji ty plne. Koupite plne a odevzdate prazdne. Zadne vykupny jako za sociku nejsou nutne a vse udela automat. Jako v Nemecku. A jeste zmizi ten bordel kolem kontejneru.

V. Kříž 22.1.2019 15:44

náhodou pán nekupuje žádné nápoje v PET flaškách, pivo v lahvi a jinak má na limonády sodastream, takže, na rozdíl od vás, životní prostředí neničí, pane Moravče.