Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budoucnost řízků je v zelenině, věří stále více Němců. Kupují náhražky

Veganský řízek z napodobeniny masa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veganský řízek z napodobeniny masa. | foto: Reprofoto

BERLÍN Jsou v Německu spočítány dny vuřtům a řízkům? Přinejmenším o tom sní přívrženci veganství, jichž je v zemi čím dál tím více a kteří jen hoří touhou nahradit maso rostlinnou stravou, píše agentura AFP.

Veganz, mladý řetězec německých veganských obchodů, nezná krizi: sotva po roce a půl existence otevřel koncem března svůj třetí obchod v luxusní čtvrti Berlína. Do tří let hodlá mít v Evropě 20 poboček.

Stále více veganů

Obchod se zeleninou - ilustrační foto.

Stoupenci veganství se snaží žít bez využívání zvířat, ať už jde o potravu, oblékání nebo jinou oblast. V Německu je téměř 700 tisíc veganů a jejich počet rostě ročně o 20 až 30 procent. Vegetariánů je v zemi podle údajů VEBU téměř sedm milionů.

Opakující se skandály kolem masa, jako bylo nedávno přidávání koniny do masných výrobků, jejich řady jen rozšiřují.

Za rok vzrostl obrat o 20 až 30 procent a letos to bude ještě více, protože se otevřou další pobočky, raduje se jednačtyřicetiletý zakladatel Veganzu Jan Bredack. V průměru prý denně dostává tři nabídky investorů.

Nadšení pro produkty neobsahující žádnou látku živočišného původu (žádné maso, mléko, vejce, med, kůži či vlnu) je zřetelné v jeho zcela novém berlínském supermarketu, kde v den otevření stály stovky lidí frontu především v oddělení masa, uzenin a ryb vyrobených z rostlinných surovin.

Jsou zde například párky ze sóji a tofu nebo řízky z obilného proteinu, které jsou k nerozeznání od řízků z masa.

"Náhražky masa tvoří významnou část našeho obratu, protože většina našich klientů nejsou stoprocentní vegani a nechtějí měnit své stravovací zvyklosti. Chtějí výrobky podobající se tomu, co už znají," vysvětluje Bredack.

"Vegany se lidé asi ze dvou třetin stali z etických důvodů, jen menšině z nich skutečně maso nechutná," prohlašuje předseda federace německých veganů (VEBU) Sebastian Zösch.

Rostoucí trh bez masa

Německý trh s masnými náhražkami v posledních letech prudce rostl v závislosti na zvyšováním veganské populace. "Tento trh se v letech 2009 až 2012 téměř ztrojnásobil a dnes představuje více než 60 milionů eur", tedy asi 1,5 miliardy korun, uvádí Zösch.

Maso ze skumavky

Veganský steak z napodobeniny masa

Veganský steak z napodobeniny masa

Spása pro veganské gurmety možná přijde od masa in vitro vyrobeného ze zvířecích buněk, na němž už pracují vědci celého světa, zejména v Nizozemsku.

Současný stupeň bádání však není takový, aby se toto maso již zítra objevilo na pultech.

Je to však ještě málo ve srovnání s asi 32 miliardami eur (800 miliard korun), jichž dosahuje spotřeba masa a uzenin v zemi. Velcí aktéři tohoto sektoru však nechtějí tuto slibnou cestu pustit ze zřetele.

Ve šlépějích malých průkopnických výrobců tak kráčejí giganti jako je Vion Food, který před několika lety uvedl na trh škálu masových náhražek Vegetaria.

I náhražky mohou uškodit

Pozor je třeba si dát na přemíru přísad v mase rostlinného původu, neboť to je v rozporu se zdravou výživou a trvalým rozvojem, které producenti a distributoři chtějí prosazovat.

"V minulosti vykazovaly některé náhražky masa, které jsme laboratorně testovali, stopy po geneticky upravované sóji, ochucovadlech a toxických mastných kyselinách," říká Birgit Hinschová, redaktorka časopisu pro spotřebitele Ökotest.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud jde o chuť, pak se některé produkty skutečně blíží masu, ale jejich konzistence je často měkká a více elastická," konstatuje Hinschová.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...