Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivovar Budvar měl minulý rok rekordní čistý obrat tři miliardy korun, uvařil nejvíc ležáku za dobu existence

Plechovkové pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plechovkové pivo. | foto: Budvar

České Budějovice  Budějovický Budvar měl loni rekordní čistý obrat tři miliardy Kč, meziročně vyšší o 192,7 milionu, poprvé přesáhl tři miliardy. Tržby za vlastní výrobky a služby vzrostly o šest procent na 2,8 miliardy, zisk po zdanění o čtyři procenta na 278 milionů.

Loni Budvar zvýšil výstav proti roku 2018 o 4,8 procenta na 1,67 milionu hektolitrů, nejvíc za 124 let existence pivovaru. Národní podnik vyvezl loni nejvíc piva v historii, 1,15 milionu hektolitrů. Vyplývá to z vyjádření ředitele Budvaru Petra Dvořáka a z výroční zprávy.

Tahounem rostoucího výstavu byly ležáky. Loni pivovar uvařil nejvíc ležáku za dobu své existence, jeho podíl na výrobě přesáhl 78 procent.

Tržby za pivo se meziročně zvýšily o 6,3 procenta na 2,71 miliardy korun. Podle Dvořáka se potvrzuje, že strategie zaměřit se na prémiové segmenty trhu, je úspěšná. „I proto rosteme v tržbách za pivo rychleji než v samotném objemu. Dobrou zprávou je i více než dvouprocentní nárůst prodeje našeho piva na jinak klesajícím domácím trhu,“ uvedl v tiskové zprávě. Co se týče baleného piva, největší nárůst zaznamenal Budvar u plechovek. Loni v nich prodal 377 000 hektolitrů, meziročně o deset procent víc.

Zisk před zdaněním vzrostl Budvaru loni o 10,9 procenta na 363,7 milionu, což je nejlepší výsledek od roku 2001. Provozní zisk stoupl o 6,2 procenta na 338 milionů korun. Čtvrtý největší výrobce piva v Česku měl loni odpisy za 295,2 milionu korun a čeká, že další dva roky ještě porostou.

Pivovaru se 670 zaměstnanci loni stoupl export meziročně o 7,4 procenta na 1,15 milionu hektolitrů. Je to rekordní vývoz. Na export šlo téměř 69 procent prodaného piva.

Budvar loni exportoval do téměř 80 zemí. Mezi pět největších odbytišť patřily Německo, Polsko, Slovensko, Rusko a Velká Británie, 90 procent exportu tvořil světlý ležák. Na Slovensku, v Německu a Velké Británii vlastní Budvar stoprocentní dceřiné společnosti, které loni prodaly 563 000 hektolitrů piva. Největší exportní trh je Německo.

Loni Budvar investoval 738 milionů korun. Zprovoznil kromě jiného třetí lahvovou linku. Letos za 280 milionů Kč rozšířil téměř o polovinu kapacity pro hlavní kvašení, díky 24 cylindrokónickým tankům s objemem 3000 hektolitrů. Letos ještě plánuje Budvar další rozšíření kvasných kapacit. Až pivovar dokončí rozvojový plán z roku 2015, který obsahuje investice za 2,5 miliardy korun, roční výstav stoupne na 2,25 milionu hektolitrů.

Budvar vede po světě přes 60 známkoprávních sporů. „Bilance úspěšnosti vyznívá jednoznačně v náš prospěch,“ uvedl pivovar ve výroční zprávě.

V roce 2018 přispěl Budvar do státního rozpočtu přes fond zakladatele, tedy ministerstva zemědělství sumou 500 milionů korun. Za loňský rok takto žádné peníze neodvedl, řekl již dříve mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Loňské výsledky dnes zveřejnil i Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar. V roce 2019 meziročně zvýšil zisk o zhruba 300 milionů korun na 4,8 miliardy. Tržby stouply o půl miliardy na rekordních 17 miliard. Na domácím trhu Prazdroj prodal meziročně o procento více piva, celkem 7,3 milionu hektolitrů. Sdělil to mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

Pivní dvojka trhu, skupina Pivovary Staropramen, a třetí největší česká pivovarnická skupina - Heineken ČR - zveřejnily letos zatím jen výsledky za předloňský rok. Tehdy vzrostly konsolidované tržby Staropramenu o 250 milionů korun na devět miliard. Kvůli účetní operaci se však skupina dostala do ztráty 3,1 miliardy po ztrátě 82 milionů korun v roce 2017. Prodej skupiny se zvýšil na 5,41 milionu hektolitrů. Heinekenu v Česku v roce 2018 meziročně stoupl zisk na 326 milionů korun a tržby na 3,36 miliardy. Výstav se zvýšil na 2,5 milionu hektolitrů piva značek Krušovice, Zlatopramen, Březňák, Starobrno a Hostan.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...