22. ledna 2013 10:28, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvar neuspěl u evropského soudu ve sporu s Američany

Budweiser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budweiser | foto: Reprofoto

LUCEMBURK/BRUSEL Českobudějovický Budvar neuspěl u evropské justice v jednom z dlouholetých a komplikovaných sporů s firmou Anheuser-Busch. Tribunál, což je druhý nejvyšší soud EU, totiž zamítl jeho žalobu, kterou chtěl zabránit zápisu ochranné známky "BUD" pro pivo americké společnosti.

Proti úternímu rozsudku je možné se ještě odvolat.  "Právníci Budvaru se výrokem soudu zabývají. Podnik k němu vydá stanovisko nejdříve za dvě hodiny," reagoval mluvčí pivovaru Petr Samec.

Naopak americký pivovar uvedl, že rozhodnutí soudu potvrdilo jeho právo na registraci známky "BUD" v celé Evropské unii. "Tento verdikt je zásadní v tom, že rozšíří naši již tak dost silnou globální ochranu známek 'BUD' a 'Budweiser'. Teď budeme mít v zásadě celosvětovou ochranu k těmto známkám," stojí v prohlášení AB InBev.

ČTĚTE TAKÉ:

Kořeny sporu, jehož se dnešní rozhodnutí týká, se datují do druhé poloviny 90. let minulého století. Mezi lety 1996 a 2000 americká firma požádala Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zaregistrování obrazového a slovního označení "BUD" pro širokou škálu výrobků včetně piva.

Stoletý spor

Pivovar v Budějovicích byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser již v roce 1876, čímž také Američané ve sporu s Budvarem argumentují.

Češi ovšem namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města v roce 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.

Budvar to ale napadl a argumentoval mimo jiné i tím, že pojmenování "bud" už je v některých zemích EU chráněno. OHIM to odmítl s tím, že rozhodnutí nebrání české firmě v používání označení "bud" v dotčených zemích.

Budvar se pak obrátil na evropskou justici a v prosinci 2008 se dočkal anulování rozhodnutí OHIM. Jenže pak následovalo odvolání Anheuser-Busch. Soud vyšší instance poté zrušil významnou část verdiktu a vrátil věc zpět k dalšímu projednání.

Soud v Lucemburku žalobu Budvaru v plném rozsahu zamítl. Podle rozsudku tuto ochrannou známku lze zapsat vzhledem k tomu, že užívání označení původu "bud" ve Francii a v Rakousku není významné.

Lidovky.cz, ČTK