19. června 2012 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvar staví stáčírnu piva do plechovek

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar zahájil výstavbu nové stáčírny piva do plechovek za 97 milionů korun. Stavební část haly má být dokončena v říjnu, hned poté bude instalována strojní technologie.

Do zkušebního provozu bude linka na plnění plechovek uvedena letos v prosinci, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. "Stáčírna plechovek bude vybavena nejmodernějším zařízením pro plnění plechovek o objemu 0,33 litru, 0,44 litru a 0,5 litru. Umožní také balení plechovek v komfortních skupinových baleních do fólie, například pro čtyři, šest, osm nebo 12 plechovek, nebo do fólie s uchem," uvedl mluvčí.

Pivo z plechovek

Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se v Česku mezi lety 2009 a 2010 změnil poměr baleného a sudového piva. Prodeje piva v láhvích a plechovkách činí více než polovinu veškerého prodaného piva a vytlačuje pivo sudové.

Nejdůležitějším prvkem technologického celku je plnící monoblok pracující v aseptickém prostředí. Linku s hodinovou kapacitou 15.000 plechovek budou obsluhovat čtyři pracovníci. Dodavatelem strojní technologie je německá firma KHS Dortmund a dodavatelem stavební části Porr Česko a.s.

"Stáčírna plechovek je pro nás důležitou investicí. Budeme schopni rychleji reagovat na požadavky zákazníků a výrazně rozšíříme sortiment skupinových balení," uvedl sládek pivovaru Adam Brož. "Zásadním způsobem se nám zjednoduší systém distribuce a logistiky, protože v současnosti plníme plechovky u našeho smluvního dodavatele - ve vídeňském pivovaru Ottakringer," uvedl Brož a dodal, že investice povede ke snížení výrobních nákladů a zvýšení prodeje piva v plechovkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl piva v plechovkách byl loni 5,4 procenta na celkovém výstavu a má stoupající tendenci. Meziroční nárůst tohoto typu balení byl asi sedm procent. V tuzemsku prodal Budvar loni téměř o 30 procent piva v plechovkách více než v roce 2010. Nyní v nich nabízí světlý ležák, výčepní pivo a nealkoholické pivo.

Budějovický Budvar loni zvýšil prodej piva o 5,5 procenta na celkových 1,32 milionu hektolitrů. Hrubý zisk mu meziročně stoupl o devět procent na 239,7 milionu korun. Pivovar loni exportoval nejvíce piva ve své historii, vyvezl skoro 652.000 hektolitrů. Tím posílil svou pozici české exportní dvojky za Plzeňským Prazdrojem. Podle celkového prodeje je Budvar čtyřkou tuzemského pivovarnictví.

Lidovky.cz, ČTK