Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvar uspěl ve sporu o značku BUD v Bulharsku

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar zaznamenal výrazný posun při obhajobě své značky BUD v Bulharsku. V červenci před bulharskými soudy uspěl ve třech správních řízeních. V nejdůležitějším z nich uhájil svá práva k označení původu BUD před žalobou konkurenčního Anheuser-Busch Inbev (ABI).

ABI toto označení původu napadl letos na jaře podruhé a požadoval zrušení ochrany označení původu BUD. Sdělil to dnes řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. Budvar se s největším světovým pivovarem soudí o značku v řadě zemí.

Právní tahanice

Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích, německy Budweis. Pivo se tam ale vaří od roku 1265. Anheuser-Busch sídlí v americkém St. Louis a založen byl roku 1852. Pivo s názvem Budweiser začal vařit roku 1876.

Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny více než sto let. Většina sporů je z nedávných let, kdy Budvar zvýšil export. Podle mluvčího Samce podnik za posledních deset let vedl o značku 120 sporů a správních řízení. V 85 vyhrál a osm skončilo smírem.

Městský soud v Sofii žalobu vrátil jako nepřípustnou s odůvodněním, že bulharský soud není oprávněn rozhodovat o osudu označení původu pocházejícího z jiné země. To může udělat pouze soud příslušný podle místa původu takového označení, tedy český soud, upřesnila právnička Budvaru Helena Lejtnarová.

Zachování ochrany pro označení původu BUD bylo klíčové pro vývoj dalších dvou sporů, které řešil bulharský Nejvyšší správní soud. V těchto sporech požadoval Budějovický Budvar vymazání ochranných známek BUD a AMERICAN BUD, které vlastnil ABI.

Vzhledem k vývoji situace ve sporu o označení původu a také díky neužívání těchto ochranných známek na území Bulharska vzal ABI zpět svá dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Tím nabyla právní moci předchozí rozhodnutí soudu nižší instance a obě tyto známky byly vymazány.

Spory o značku BUD v Bulharsku však stále nejsou ukončené. Budějovický Budvar usiluje u tamního Nejvyššího správního soudu ještě o vymazání ochranných známek AMERICAN BUD a ANHEUSER-BUSCH BUD.

Bulharsko je tradiční exportní destinací Budějovického Budvaru a zvláště po vstupu Bulharska do Evropské unie v roce 2007 jeho potenciál vzrůstá, loni tam vyvezl asi 1200 hektolitrů světlého ležáku Budweiser Budvar. ABI ovládá v Bulharsku řadu lokálních pivovarů, které dohromady vyrábějí asi čtvrtinu bulharské produkce piva.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!