4. ledna 2012 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvaru se dařilo, prodal 1,32 milionu hektolitrů piva

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii.

Lepší rok měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionů hektolitrů piva, sdělil mluvčí Budvaru Petr Samec. Meziročně loni podnik dosáhnul také nárůstu tržeb o 1,9 pct.

ČTĚTE TAKÉ:

Pivovar zaznamenal příznivý vývoj především v exportu. Loni vyvezl 650.000 hektolitrů piva, o 7,8 pct více než v roce 2010. "Objem vývozu tak překonal náš dosavadní rekord," řekl obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt.

Podle něj se pivovar také dokázal výrazněji prosazovat na domácím trhu. Tam Budvar meziročně zvýšil objem prodaného piva o více než tři procenta.

"Podařilo se nám tak zvrátit nepříznivý trend roku 2010, ve kterém jsme na domácím trhu kvůli nárůstu spotřební daně ztratili přes sedm procent," uvedl Chrt.

Celkový meziroční nárůst o 6,5 pct přinesl prodej světlého ležáku Budweiser Budvar, který patří k nejvýznamnějším produktům společnosti. Podnik také v loňském roce poprvé překonal hranici 800.000 hektolitrů stáčeného lahvového piva.

Lídr trhu Plzeňský Prazdroj zveřejní prodejní výsledky za loňský rok na přelomu ledna a února, stejně jako každý rok, řekl mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček.

Lidovky.cz, ČTK