18. září 2011 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Buffet se dočká: Obama chystá milionářskou daň

Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Barack Obama v pondělí jako součást opatření na snížení rozpočtového deficitu navrhne vyšší zdanění osob s ročním příjmem přesahujícím jeden milion dolarů (zhruba 17,7 milionu korun). Podle agentury Reuters jde o populistický krok, jenž má oslovit voliče Demokratické strany před příštím volebním rokem.

Takzvaná "Buffetova daň" bude součástí návrhů, které chce Obama předložit Kongresu a které mají během deseti let přinést úspory ve výši až tří bilionů dolarů. Podle Reuters by však nová daň velké příjmy nepřinesla.

PSALI JSME O BUFFETOVĚ VÝZVĚ:

Označení "Buffetova daň" odkazuje na miliardáře Warrena Buffetta, jenž letos sám napsal, že bohatí lidé jako je on často odvádí na daních méně než jeho podřízení. Zdůraznil, že si může dovolit odvádět státu víc.

Warren Buffett

Warren Buffett

Obama svá doporučení přednese v Bílém domě v pondělí v 16:30 SELČ. Předpokládá se, že půjde jak o návrhy na zvýšení příjmů, tak omezení výdajů.

Doporučení však mohou v Kongresu narazit, neboť Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni, kteří odmítají podporovat zvyšování daní. Mezi už dříve zveřejněnými návrhy je Obamův plán podpořit trh práce částkou 447 miliard dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE ŘEDITELE - LESNICTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč