15. srpna 2011 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Buffett vyzval Kongres: Zdaňte nás, bohaté

Warren Buffett | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warren Buffett | foto: ČTK

NEW YORK Miliardář Warren Buffett vyzval americké zákonodárce, aby zvýšili daně pro mimořádně bohaté. Tento krok podle něj pomůže ke snížení rozpočtového deficitu a nebude mít vliv na investice.

"Já i moji přátele jsme již dlouhou dobu rozmazlováni Kongresem, který je přátelský k miliardářům," uvedl 80letý Buffett v článku v New York Times.

Buffett patří k nejbohatším lidem světa a je předsedou konglomerátu Berkshire Hathaway. Buffett uvedl, že zaplatil loni na daních 6,938.744 USD (117,6 milionu Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

"Zdá se to hodně peněz. Ale zaplatil jsem jen 17,4 procenta ze svého zdanitelného příjmu a to je v současnosti nižší podíl, než zaplatil kdokoliv z dalších 20 lidí v naší kanceláři. Jejich daňové zatížení se pohybuje v rozmezí od 33 procent do 41 procent a v průměru 36 procent," dodal.

Investice vyšší zdanění neohrozí
Američané podle Buffetta rychle ztrácejí důvěru ve schopnost Kongresu vyřešit fiskální problémy země. "Pouze akce, která je okamžitá, reálná a masivní zabrání tomu, aby se pochyby přeměnily v beznaděj."

Dodal rovněž, že vyšší daně pro bohaté se nedotknou investic. "Pracoval jsem s investory 60 let a ještě jsem neviděl nikoho, ani když byla v letech 1976-77 sazba daně z kapitálových zisků 39,9 procenta, kdo by se vyhýbal rozumné investici kvůli daňové sazbě z případného zisku. Lidé investují, aby vydělali peníze a případné daně je od toho nikdy neodradí," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!