Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulhaři se bojí ropné havárie, nechtějí stavět plánovaný ropovod

Bojko Borisov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojko Borisov | foto: Standard NewsReprofoto

Bulharsko odstupuje od dohody o výstavbě ropovodu, kterým měla téct ropa z Ruska přes Bulharsko do Řecka. Důvodem jsou obavy o vliv na životní prostředí. Uvedl to dnes bulharský premiér Bojko Borisov.

Vládní tiskový úřad však o několik hodin později zlehčil slova premiéra a uvedl, že zatím ještě nebylo o odstoupení oficiálně rozhodnuto a země nejprve počká na hodnocení vlivu projektu na životní prostředí.

Ropovod v délce 282 kilometrů měl vést ruskou ropu z bulharského přístavu Burgas do města Alexandrupolis na severovýchodě Řecka a měl obcházet bosporskou úžinu. Odhadované náklady na ropovod činí jednu miliardu eur (25,8 miliardy Kč). Borisov uvedl, že proti ropovodu se postavili obyvatelé černomořského města Burgas, kde měl ropovod začínat. Obavy o dopad na životní prostředí pak stouply po nedávné katastrofě v Mexickém zálivu, dodal premiér. Ropovod rovněž nenabízí Bulharsku dostatečné ekonomické výhody.

"Lidé z Burgasu a regionu nechtějí projekt," řekl Borisov. "Viděli jsme, co se stalo v Mexickém zálivu," varoval. Plánovaný projekt měl vést turistickým centrem a oblastí, která je součástí soustavy chráněných území Natura 2000, napsaly agentury DPA a AP.

Ministr hospodářství a energetiky Trajčo Trajkov řekl agentuře Reuters, že kabinet zatím oficiálně o zrušení plánu na výstavbu ropovodu nerozhodl, ale výhled není dobrý. "Zatím nepadlo rozhodnutí o odstoupení od projektu. Co máme, jsou velmi závažné argumenty, které jsou negativní," uvedl. Trajkov také vyjádřil obavy, zda Rusko poskytne dostatek ropy pro projekt. Případné dodávky ruské ropy prý podle něj zpochybnilo i Řecko.

Atény však podle dnešního vyjádření nechtějí od projektu odstoupit. Mluvčí vlády uvedl, že Řecko pokračuje v práci na dokončení projektu.

V roce 2007 po desetiletích politického hašteření se Bulharsko dohodlo s Ruskem a Řeckem na výstavbě ropovodu, který měl ročně přepravit až 50 milionů tun uralské ropy. Rusko v projektu vlastní podíl 51 procenta a Bulharsko s Řeckem každé 24,5 procenta. Obyvatelé Burgasu se však proti projektu vzbouřili, protože se obávají odlivu turistů, kteří jsou jejich hlavním živobytím.

irl mha

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz