Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ a Bulharsko: Výsledky kontroly budou až na začátku dubna

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIE Bulharská prokuratura oficiálně oznámí 3. dubna výsledky kontroly zahraničních distributorů elektrické energie včetně českých společností ČEZ a Energo-Pro. Oznámila to v pátek agentura Focus s odvoláním na zprávu prokurátorů. Šetření, které koncem února nařídil generální prokurátor Sotir Cacarov, mělo být ukončeno v pátek s tím, že souhrnná zpráva bude zveřejněna do týdne.

Spolu se společnostmi ČEZ a Energo-Pro a rakouským distributorem EVN prokuratura prověřovala i činnost úřadu státního regulátora. Důvodem bylo podezření, že jejich chyby způsobily prudké zvýšení cen energie, jež vyvolalo masové protesty bulharského obyvatelstva. Zpráva prokuratury by mohla být i podkladem pro odebrání distribuční licence.

ČEZ obvinění odmítá a prohlašuje, že dodržuje veškeré bulharské zákony i zákony Evropské unie. V minulých dnech společnost spustila v Bulharsku vysvětlovací kampaň, při níž objasňuje odběratelům metody cenotvorby a strukturu poplatků za elektřinu. Firma také seznamuje své klienty s kontrolou výkazů o odběru proudu a s možnostmi případného odvolání.

Masivní porušování pravidel

Cacarov už minulou neděli obvinil ČEZ z "masivního porušování" pravidel a vyzval k odebrání jeho licence. Požádal rovněž regulátora, aby distributorovi udělil pokutu za každý případ porušení pravidel. Regulátor podle Cacarova zanedbával svou úlohu, když "bez námitek schvaloval četné výdaje" ČEZ. Příliš liberální schvalování výdajů prý přimělo firmu k účtování přehnaných cen koncovým zákazníkům.

ČEZ se v posledních týdnech stal v Bulharsku jedním z terčů lidového hněvu vyvolaného vysokými cenami elektřiny. Lidová nespokojenost smetla minulý měsíc pravicovou vládu, jejíž premiér Bojko Borisov již den před odstoupením sliboval odebrat distributorovi licenci. Předčasné parlamentní volby se v Bulharsku budou konat v polovině května.

Bulharsko a ČEZ:

Český premiér Petr Nečas minulý pátek v Bruselu o problémech českého distributora hovořil s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem. Podle mluvčího českého vlády "byl ujištěn, že problémy kolem ČEZ budou vyřešeny tak, aby neutrpěla pověst Bulharska v Evropě. A že budou řešeny v souladu s evropským právem".

O případném odebrání licence může rozhodnout úřad bulharského regulátora.

Toto rozhodnutí má podle dřívějších zpráv padnout 16. dubna.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...