Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulharsko hrozí, že znárodní energetické podniky patřící ČEZ

Bulharsko hrozí, že znárodní podniky patřící ČEZu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharsko hrozí, že znárodní podniky patřící ČEZu | foto: Shutterstock

Bulharský premiér Borisov hrozí zestátněním energetických podniků, v nichž mají většinu český koncern ČEZ, rakouský EVN a německý E.ON. Informoval o tom dnes rakouský ekonomický deník WirtschaftsBlatt. Důvodem je požadavek na vyplacení dividend.

Bulharský energetický sektor byl před šesti lety ze dvou třetin prodán, stát si ponechal třetinu. Borisov, jehož strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) se dostala k moci loni v červenci, tento týden údajně prohlásil, že "nikdy nepochopil, proč Bulharsko jako první privatizovalo své dodavatele elektřiny". Tuto údajnou chybu však lze napravit, naznačil premiér.

Borisov třem zahraničním společnostem vytkl, že dosud nevyplatily dividendy bulharskému státu. Nechá prý také prozkoumat, zda by distribuční společnosti mohly proud kupovat za nižší ceny od státní elektrárenské společnosti NEK. Dosud NEK elektřinu částečně kupuje od ostatních dodavatelů, a pak ji prodává spotřebitelům.

Energetické giganty dřou z Bulharů peníze

Borisov podle rakouského deníku označil zahraniční energetické společnosti za "zbojníky". Podle něj je paradoxní a nelogické, že státní jaderná elektrárna vyrábí megawatt elektřiny za 33 eur (zhruba 830 Kč), ale například státní nemocnice ji musí kupovat za 69 eur.

Náměstkyně bulharského ministra energetiky Maya Hristova sice premiérovu pohrůžku odmítla, ale potvrdila, že bulharskému státu náleží z dividend za posledních pět let zhruba 250 až 300 milionů leva (asi 3,2 až 3,8 miliardy korun).

Experti ale varují, že případné vyplácení dividend by se týkalo i ostatních podílníků. Dvě třetiny požadovaných dividend by tak skončily v Česku, Rakousku a Německu, což by pro Sofii znamenalo politický problém.

Všechny tři koncerny do svých bulharských dcer po privatizaci mohutně investovaly. Například ČEZ, který působí na západě Bulharska a v metropoli Sofia, investoval od začátku roku 2005 do loňska 368 milionů leva, informovala ve čtvrtek bulharská agentura BTA.

Skupina ČEZ v Bulharsku provozuje distribuční společnost CEZ Razpredelenie, obchodní společnost CEZ Elektro a vlastní elektrárnu Varna.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!