15. března 2013 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulharsko ví, že jde o jeho pověst, říká Nečas po schůzce s prezidentem

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

BRUSEL Bulharský prezident Rosen Plevneliev chce řešit problémy kolem českých energetických společností v Bulharsku v souladu s evropskými předpisy a je si vědom toho, že v celé věci jde i o pověst Bulharska. Po setkání s Plevnelievem na okraj summitu Evropské unie v Bruselu to dnes řekl český premiér Petr Nečas.

Nečas se s Plevnelievem sešel kvůli potížím českých distribučních společností ČEZ a Energo-Pro. Masové demonstrace proti vysokým cenám za elektřinu zapříčinily v Bulharsku pád vlády a postavily do ohniska veřejného zájmu zahraniční distributory elektřiny - kromě ČEZu a Energo-Pro i rakouskou EVN.

"Bulharský prezident mě ujistil, že má zájem, aby tato věc byla vyřešena v souladu s evropskými předpisy a zvyklostmi," řekl Nečas. Podle něj si je bulharský prezident vědom "poměrně masivních investic českých energetických společností".

"Prezident uvedl, že si je vědom, že jde i o pověst Bulharska jako země, kde platí právní řád a kde se postupuje v souladu s evropským právem," řekl Nečas.

ČEZ, Energo-Pro i EVN prošetřuje bulharská prokuratura. Společnosti ČEZ navíc hrozí v Bulharsku odebrání licence, český koncern všechna obvinění odmítá.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz