Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. dubna 2018 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulharský veletoč. Stát už nechce podíl ve firmě usilující o koupi divize ČEZ

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

PRAHA Bulharští politici předvedli mistrovskou otočku. Tamní ministr financí Vladislav Goranov v úterý po jednání speciální parlamentní komise oznámil, že stát už nemá zájem získat podíl ve společnosti Inercom, která má koupit divizi české společnosti ČEZ obsluhující v Bulharsku tři miliony uživatelů.

„Já i premiér Bojko Borisov jsem se dohodli, že stát se nezapojí do tohoto obchodu. Účast bulharského státu by nebyla vhodná,“ uvedl Goranov. Podle informací LN před parlamentní komisí nechtěl vypovídat premiér Borisov, který v dopise uvedl, že se nechce ke kauze vyjadřovat z důvodu, aby nepoškodil probíhající mezinárodní arbitráž mezi ČEZ a bulharským státem.

Borisovova otočka

Na začátku března byla situace opačná. Předseda vlády Borisov tehdy oznámil, že stát má zájem získat ve firmě Inercom podíl. Bulharský premiér se zalekl eskalující situace kolem české energetické jedničky, která se v únoru domluvila na prodeji své bulharské distribuční a prodejní sítě. Získat ji však má v oboru neznámá firma s nejasným finančním pozadím, čehož se chopila bulharská opozice a začala tlačit na Borisovovu vládu. V hlavním městě Sofii se konaly dokonce protivládní demonstrace. Premiér se následně snažil ukázat, že situace v energetice mu leží na srdci, a uvedl, že se stát pokusí v Inercomu získat podíl. Teď však jeho vláda dává od obchodu ruce pryč.

ČEZ.

ČEZ.

Možný vstup bulharského státu do Inercomu představoval složitou záležitost. Zejména z důvodu, že ČEZ s bulharským státem vede mezinárodní arbitráž kvůli údajnému nesplnění podmínek z dob vstupu ČEZ na bulharský trh (rok 2004). Ve hře je až 500 milionů eur pro českou společnost. Mohla tedy nastat bizarní situace, kdy ČEZ by na jedné straně vyjednával s bulharským státem o dotažení prodeje svého majetku, zároveň by ale s bulharským státem vedl mezinárodní arbitráž.

Daňový ráj a kontroverzní tlumočník

K podpisu smlouvy mezi ČEZ a Inercom došlo v únoru. Tehdy se nezdálo, že by tento akt české ani bulharské politiky rozrušoval. Věci se daly do pohybu po několika dnech, když LN informovaly, že na financování Inercomu se má podílet mimo jiné offshorová firma Score Trade či Euro Star OOD, za nimiž stojí rusko-gruzínský miliardář Paata Gamgoneišvili. Ten zanechal stopu v celosvětových kauzách daňových rájů zvaných Paradise Papers či Offshore Leaks. Posléze LN dodaly, že část peněz měly poskytnout i dvě bulharské banky (Fibank a Bulharská rozvojová banka), které však od obchodu dávají ruce pryč. Babiš následně v rozhovoru uvedl, že obchod na lince Praha–Sofie považuje za nepřehledný a netransparentní.

Mlha kolem Inercomu mezitím houstne. LN v minulém týdnu informovaly, že tlumočníkem při březnových jednáních mezi ČEZ a Inercom v Praze byl česko-bulharský podnikatel Nikola Molčan, jehož jméno se v uplynulých 20 letech objevilo v souvislosti s vyšetřováním tří vražd. Molčana pojí s majiteli Inercom byznysové linky.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...