27. srpna 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bundesbank stále brojí proti nákupům dluhopisů přes ECB

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

FRANKFURT NAD MOHANEM Německá centrální banka Bundesbank se nadále staví proti nákupům státních dluhopisů členských zemí eurozóny prostřednictvím Evropské centrální banky. Vlády by se podle ní mohly stát na takovéto pomoci závislé a přestat se soustředit na zlepšování stavu veřejných financí.

"Neměli bychom podceňovat nebezpečí, že financování prostřednictvím centrální banky může být stejně návykové jako drogy," uvedl šéf Bundesbank Jens Weidmann v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Der Spiegel. Weidmann je rovněž členem rady ECB, upozornila agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ:

ECB nyní v rámci boje s dluhovou krizí plánuje opatření ke snížení úvěrových nákladů Španělska a Itálie. Šéf ECB Mario Draghi začátkem měsíce uvedl, že banka pracuje na mechanismu, který jí umožní intervenovat na otevřeném trhu a nakupovat státní dluhopisy.

Německá kancléřka Angela Merkelová sice tento měsíc strategii šéfa ECB podpořila, německý ministr financí Wolfgang Schäuble však později plánované nákupy dluhopisů kritizoval. "Pokud s tím začneme, už to neskončí. Je to podobné, jako řešit své problémy pomocí drog," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz