Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bundesbanka varuje Řecko před odmítáním reforem

Řecko, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá centrální banka Deutsche Bundesbank označila situaci v Řecku před novými volbami za "krajně znepokojivou" a varovala zemi před odmítnutím reforem dohodnutých s věřiteli.

Pokud Řecko odmítne plnit podmínky pomoci, bude muset nést všechny důsledky, varovala Bundesbanka. Pro eurozónu by potíže, které by z takového vývoje vyplynuly, byly podle banky "značné, ale zvládnutelné".

ČTĚTE TAKÉ:

Řecké strany sázejí na to, že je eurozóna nenechá padnout

Řecké strany, které odmítají "diktát Berlína", sázejí na to, že eurozóna zemi nenechá padnout, protože by to pro ni mohlo mít katastrofální dopady.

Po volbách na počátku května vznikl politický pat mezi zastánci a odpůrci dohody Řecka o finanční pomoci s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem a 17. června se konají v zemi nové volby. Pokud by strany vystupující proti podmínkám dohody ještě posílily, mohlo by to vést k bankrotu země a jejímu odchodu z eurozóny.

Bundesbanka také varovala Evropu před snahou o zmírnění podmínek řecké pomoci, protože by to vedlo k podkopání důvěry. "Výraznější rozředění uzavřených dohod by poškodilo důvěru ve všechny dohody a smlouvy v eurozóně a značně oslabilo pobídky k reformám na úrovni jednotlivých zemí," uvedla.

"Eurosystém" na sebe vzal "značná rizika"

Bundesbanka vyjádřila obavy nad tím, že "eurosystém" centrálních bank zemí eurozóny v čele s Evropskou centrální bankou na sebe vzal "značná rizika", když řeckým bankám v posledních dvou letech od vypuknutí dluhové krize poskytl obrovské množství peněžní likvidity. Vyzvala k omezení této pomoci a dala najevo, že o dalším způsobu pomáhání Řecku by se mělo rozhodnout na politické úrovni, nikoli v ECB, která má zůstat strážcem eura a cenové stability.

"Ve světle nynější situace by se už tato rizika dál výrazně zvyšovat neměla," uvedla Bundesbanka. "Namísto toho by o způsobu poskytování další finanční pomoci, a tudíž i o tom, zda nést i s tím spojená rizika, měly rozhodnout parlamenty a vlády členských zemí." Za klíčové Bundesbanka v tomto směru považuje opuštění nestandardních kroků v měnové politice typu nákupů státních dluhopisů na trhu nebo rozsáhlých levných úvěrů, jimiž ECB v zimě podpořila evropské banky. Podle Bundesbanky však takové kroky hrozí narušením konkurence v bankovním sektoru a mohou vést k odkladům strukturálních reforem v ohrožených zemích.

Bundesbanka předpokládá, že ekonomický růst v Německu bude ve druhém čtvrtletí pokračovat v solidním růstu. Němečtí politici by tak podle ní neměli uvažovat o stimulování ekonomiky zmírněním rozpočtové politiky, jak k tomu po nedávných prezidentských volbách míří Francie.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...