Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DEMIRPEHLIVAN: Turecko bouří, trhy krvácejí

Erdogan v projevu před svými příznivci prohlásil, že nasazení policistů proti demonstrantům v parku Gezi bylo jeho povinností. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erdogan v projevu před svými příznivci prohlásil, že nasazení policistů proti demonstrantům v parku Gezi bylo jeho povinností. | foto: ČTK

V polovině května došlo ke zvýšení ratingu tureckých státních dluhopisů a následovalo období optimismu, kdy investoři nadšeně sledovali rychle rostoucí akciový trh. Tomu je však konec. Kvůli domácím i světovým událostem je Turecko trýzněno neklidem trhu a volatilitou akcií i vlastní měny. Před týdnem byly hlavní turecké akciové indexy oproti svým maximům z poloviny května o více než 15 procent níže a měnový pár eura a turecké liry se zvýšil o 6 procent, a to zhruba na hodnotu 2,50, což bezmála představuje víceletá maxima.

Turecko se stalo svědkem období značného politického neklidu, který následoval po překvapivě brutálním zákroku proti ekologické demonstraci v Istanbulu. Tím byla spuštěna série neutuchajících protestů proti vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) a směřování země za její vlády.

Odmítavá reakce vlády a bagatelizace významu demonstrací ze strany médií roznítily další reakci. Rozšířily se další protesty i protesty proti protestům. Turecko se již dlouhou dobu snaží definovat samo sebe a tohle všechno je jenom součástí tohoto procesu. Jde zejména o sekularizaci a úsilí o větší míru transparentnosti i demokracie.

ČTĚTE TAKÉ:

Aby došlo k zotavení trhů, musejí se v Turecku stát dvě věci. Za prvé se musí uklidnit politická situace, a to usmířením, nikoliv potlačením protestů. Za druhé, a to je stejně důležité, bude potřeba, aby se zklidnily i světové trhy.

Rizikem pro Turecko je, že bude přetrvávat snížená globální chuť riskovat i domácí politické nepokoje, což způsobí, že turecké trhy zůstanou velmi zranitelné, jelikož krátce před protesty velmi prudce posílily.

Navíc byla země již předtím poněkud zranitelná, protože má aktuálně velmi vysoký deficit běžného účtu (více než pět procent HDP z roku 2012) a politika centrální banky je vzhledem k míře inflace dosti akomodační.

Zásadními budou ve skutečnosti kroky Centrální banky Turecka (CBT). Banka se rozhodla snížit úrokové míry zatímco jinde se výnosy dluhopisů začaly zvyšovat. Pohyb liry byl natolik brutální, že se CBT cítila nucena intervenovat. Došlo k „výjimečnému dni", kdy CBT spustila nákup turecké liry v měnovém páru s americkým dolarem.

Zároveň zveřejnila CBT i plán dalších nákupů, kdyby bylo třeba dalších intervencí. Tímto krokem udržela měnový pár liry s dolarem po úrovní 1,90. Růst dolaru vůči měnám rozvíjejících se trhů a rostoucí výnosy rozvinutých ekonomik ale budou turecké burzy i měnu nadále tlačit. Pokud bude domácí i mezinárodní bouře pokračovat, bude nakonec CBT možná muset pohyby měr signalizovat dopředu, aby se tím ubránila dlouhodobému oslabování měny.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!