Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BUREŠ: Konec amerického snu

Strýček Sam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strýček Sam |

Americký realitní trh stále marně hledá své dno. Nové domy se prakticky nestaví a ceny zůstávají zamrzlé na extrémně nízkých úrovních. Hloubka poslední americké krize je nebývalá a ponaučení z ní nejsou triviální. Nedají se jednoduše odbýt potrestáním zlých a chamtivých bankéřů. V krizi je celý americký sen. Představa, že chudí se při dostatečné snaze mohou přes noc stát bohatými, vzala v posledních desetiletích zasvé.

V roce 1975 deset procent nejbohatších vydělávalo zhruba trojnásobek toho co průměrný Američan. V posledních desetiletích se ale sociální nůžky ve Spojených státech výrazně rozevřely a před krizí deset procent nejbohatších vydělávalo již více než pětinásobek toho co průměr. To je podle ekonoma Raghurama Rajana pro americkou společnost těžko skousnutelný oříšek.

Američané na rozdíl od Evropanů mají historicky vysokou důvěru v trh, který v jejich očích dává šanci chudým zlepšit svoji životní situaci a vystoupat až na vrchol. Podle světového průzkumu hodnot více než sedmdesát procent Američanů v roce 2004 věřilo, že chudí mají šanci pomoci si ze svých problémů sami.

Nerovný přístup ke vzdělání
Posledních třicet let ale ukazuje pravý opak. Bohatí se stávají ještě bohatšími a chudí spolu se střední třídou prakticky zůstávají stát na místě. Jádrem problému je podle Rajana, ale i řady dalších ekonomů nerovný přístup ke vzdělání.

To není nic úplně nového, nejlepší americké univerzity byly vždy přístupné jen hrstce vybraných. Na rozdíl od šedesátých let minulého století je ale vysokoškolské vzdělání v ostřejší globální konkurenci daleko víc zapotřebí.

Velkým problémem také je, že rostou rozdíly mezi kvalitou středních škol na různých místech Spojených států a děti z chudších čtvrtí mají mizernou šanci pokračovat na vysokých školách. Chudí tak mohou po generace zůstat chudými. To je v ostrém kontrastu s tím, v co Amerika věří.

Rizikové hypotéky
Problém je, že politici na deziluzi z amerického snu našli špatný recept. Namísto školské reformy se rozhodli podporovat zadlužování nejchudších vrstev obyvatelstva. Když si nemůžete na nový dům vydělat, tak si na něj půjčte.

Politici proto rádi přivřeli oči nad riskantními vynálezy bankéřů (CDO), které umožnily poskytování rizikových hypoték chudým ve velkém. Realitní byznys také podporovali přímo skrze agentury Fannie Mae a Freddie Mac, které skupovaly od bank poskytnuté hypotéky a otevíraly jim prostor pro poskytování nových úvěrů.

Americký sen tak na čas znovu ožil. I chudí si díky hypotékám na sto padesát procent hodnoty nemovitosti, bez dokladu příjmu a majetku, mohli chvíli žít jako boháči.

Vystřízlivění z této iluze přinesla velká finanční krize. Amerika si dnes musí přiznat, že problém není pouze ve špatné regulaci finančního sektoru. Politikům se ve skutečnosti líbilo, že bankéři berou na svá bedra větší riziko.

Křišťálová lupa 2011


Pomáhali jim tak před sebou valit nepříjemný problém rozevírajících se nůžek mezi bohatými a chudými. Cestou k americkému snu ovšem není, aby si každý mohl dovolit vzít úvěr na dům se zahrádkou, ale aby se zlepšil přístup ke kvalitnímu vzdělání.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...