24. května 2011 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Burza odepsala akcie ECM, firma je v úpadku

"Manhattan" na Pankráci může údajně ohrozit pražskou památkovou rezervaci UNESCO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Manhattan" na Pankráci může údajně ohrozit pražskou památkovou rezervaci UNESCO. | foto: Vizualizace ECM

PRAHA Burza cenných papírů v Praze od středy pozastavuje na neurčito obchodování s akciemi a dalšími cennými papíry developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM). Důvodem je vyhlášení úpadku firmy.

Uvedl to mluvčí burzy Jiří Kovařík. Městský soud v Praze dnes kvůli vysokým dluhům ECM vyhlásil úpadek firmy.

Insolvenční řízení s ECM běží od dubna, dlouhodobé závazky zadlužené firmy činí 165,9 milionu eur, tedy 4,1 miliardy korun. Většinu z dluhu tvoří závazky z vydaných dluhopisů. Firma je v Česku známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci.

Infografika


Soud zároveň rozhodl, že insolvenčním správcem ECM bude Ivo Hala. Ten se v poslední době v médiích objevoval jako právník spojený s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který je oficiálně zaměstnancem Halovy advokátní kanceláře.

Věřitelé ECM, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, na to nyní mají 30 dnů. Přezkum přihlášených pohledávek se bude konat 20. července. Ve stejný den se po přezkumu pohledávek uskuteční první schůze věřitelů. Seznam přihlášených pohledávek má insolvenční správce soudu předložit nejpozději do 5. července.

Čtěte také:

Dosud rekordní pohledávku ve výši 3,1 miliardy korun přihlásila společnost Astin Capital Management. Ta podle dokumentů v insolvenčním rejstříku zastupuje vlastníky dluhopisů ECM vydaných v eurech. Z celkové pohledávky zamýšlí Astin Capital Management vykonávat práva k pohledávkám ve výši 2,5 miliardy korun. Mezi největší držitele eurových dluhopisů patří společnost Maple Leaf Capital.

Spustila to Česká spořitelna
Na začátku nynějšího insolvenčního řízení s ECM byla v dubnu Česká spořitelna. Celková výše pohledávek této banky vůči developerovi činí přibližně 194 milionů korun. Následně se k insolvenčnímu řízení připojila také Volksbank CZ a společnost Glancus Investments. ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ.

Glancus Investments ale pro ECM navrhuje konkurz. ECM už podala návrh na vytvoření prozatímního věřitelského výboru. Současně však přiznala, že nemá od firem a bank zmíněných v návrhu souhlas či mandát, aby je za členy prozatímního věřitelského výboru navrhla. Na základě dosavadní komunikace s věřiteli nicméně ECM předpokládá, že se jmenováním nebudou mít problém.

Lidovky.cz, ČTK